Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Vrátí lidem miliardy? Úvěrovou firmu trestá finanční arbitr

Investice 20.03.2015 | 09:30 0 Komentářů

Finanční arbitr rozhodl po více jak roce první spor, který k němu poslal klient společnosti Essox. Kvůli špatnému výpočtu RPSN jsou ohroženy i další firmy.

Vrátí lidem miliardy? Úvěrovou firmu trestá finanční arbitr

Praha – Úvěrové společnosti, které v předchozích letech počítaly špatně roční procentní sazbu nákladů (RPSN), mají problém. Potvrdilo to rozhodnutí Finančního arbitra ČR. Ten po více než roce ukončil první spor, který k němu poslal jeden z klientů úvěrové společnosti Essox ze skupiny Komerční banky.

Podle informací MF Dnes úvěrová firma podle arbitra chybovala v ceně půjčky na ojeté auto, a musí proto klientovi vrátit skoro celé úroky a poplatky. V tomto případě jde o zhruba 40 tisíc korun, navíc má firma zaplatit arbitrovi pokutu v minimální výši 15 tisíc korun.

„Arbitr zjistil, že instituce při výpočtu RPSN nesprávně zohlednila poplatek za uzavření smlouvy,“ řekla deníku mluvčí arbitra Nelly Dederová. Úvěrovým firmám tak hrozí, že budou muset lidem vracet celkem miliardy korun. Zákon totiž za chybu v ceně půjčky ukládá tvrdý trest: vrátit klientovi takřka všechny již zaplacené úroky a poplatky, přesně jak nyní rozhodl arbitr.

Rozhodnutí zatím není pravomocné, nyní běží lhůta 15 dní na odvolání. Toho Essox hodlá využít. „S rozhodnutím arbitra nesouhlasíme a po podrobném prostudování odůvodnění podáme proti rozhodnutí námitky,“ řekl mluvčí firmy Miroslav Beneš.

I když arbitr námitky odmítne a svůj verdikt potvrdí, případ tím nekončí. Jeho rozhodnutí totiž firma může ještě napadnout u soudu. Ani to Essox nevylučuje. Jen této společnosti totiž jde podle výpočtů MF Dnes o více než miliardu korun, tedy o čistý zisk za téměř tři roky podnikání.

U arbitra teď leží další asi padesátka případů, skoro všechny se týkají Essoxu. „V nejbližších týdnech lze očekávat vydání dalších rozhodnutí ve věcech s obdobným předmětem sporu,“ uvedla Dederová.

Stejně jako Essox počítaly cenu půjček v letech 2011 až 2013 i úvěrové firmy Home Credit a GE Money Auto. Těm se však podařilo se s asi dvěma desítkami klientů, kteří se na arbitra obrátili, finančně vyrovnat. Až na jednoho, který se zatím s GE Money Auto nedohodl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.