30. 04. 2020
Volatilita na trzích uvrhla Bitcoin do „koše rizikových měn“
Již třetí měsíc trvající krize provázená dramatickou volatilitou na finančních trzích potvrzuje, že hodnota Bitcoinu klesá, když výkyvy na akciových trzích rostou. Podle analýzy ProfitLevel se tak ukazuje zranitelnost kryptoměn, která je v tomto ohledu obdobná s chováním měn rozvíjejících se ekonomik. Také česká koruna patří do této skupiny, u které hodnota vůči měnám rozvinutých ekonomik padá, když se trhy rozkolísají.
Na druhou stranu skupině, která zastává názor, že Bitcoin zaujme právoplatné místo uchovatele hodnoty namísto fiat měny, nahrává aktuální téměř bezedná podpora finančního systému ze strany vlád a centrálních bank.
Pouze USA schválila stimulační balíček ve výši více než 2 bilionů, což je největší ekonomický stimul v historii USA, a to nemusí být konec. Cílem tohoto „kvantitativního uvolnění“ je krátkodobé financování obchodních aktivit v naději, že se dosáhne celkový ekonomický stimul. Politika kapitálových injekcí přinese výhody v krátkém časovém horizontu, ale z dlouhodobého hlediska dříve či později inflaci, se kterou při současném zadlužení jednotlivých zemí bude těžké bojovat.
Na grafu můžeme vidět vývoj ceny Bitcoinu ve srovnání s indexem VIX, zachycujícím volatilitu na americkém kapitálovém trhu. Z grafu můžeme usuzovat, že Bitcoin u investorů je stále rizikovou investicí na základě tohoto, že rostoucí volatilita na trzích vyvolává pokles ceny Bitcoinu.
Bitcoin by u investorů, a i bez toho, co by technologie mohla přinést společnosti, mohl najít strategickou investici v diverzifikovaném portfoliu jako zajištění proti inflaci. Příznivci Bitcoinu věří, že se stabilizuje jako měna. Ekosystém digitálních měn bude podle nich pravděpodobně mírně absorbovat nárůst globální nabídky peněz, čímž se zvýší jeho tržní strop a sníží volatilita. Tuto teorii podporuje fakt, že kryptoměna má stabilní nabídku a deflační politika měny se zatím drží.
REKLAMA
Kromě toho existuje vysoká pravděpodobnost, že zlato se v nadcházejících 12 až 18 měsících zvýší na vyšší úroveň v důsledku zvýšené politické nejistoty a rostoucích inflačních tlaků. Při pohledu na Bitcoin jako na pákový efekt se zlatem by skutečná hodnota mohla být ve skutečnosti výrazně vyšší.
Bitcoin by podle konzervativních předpokladů ve střednědobém až dlouhodobém horizontu mohl ukrást 3 až 5 procent podílu na trhu se zlatem. S přibližně 190 000 tun vytěženého zlata představuje celkový tržní strop zlata v hodnotě přibližně 10,5 bilionu USD (za spotovou cenu 1 730 dolarů za unci). Při celkovém počtu vytěžených Bitcoin (18,3 milionu) by tedy 3 až 5 procent z celkového limitu na trhu se zlatem stanovilo cenu Bitcoinu v rozmezí 17 240 až 28 740 dolarů. To nemusí zapůsobit na mnoho investorů, protože Bitcoin se koncem prosince 2017 obchodoval na úrovni 20 000 dolarů, ale je 2,5 až 4krát vyšší než aktuální cena. Při pohledu ze střednědobého až dlouhodobého hlediska je to velmi hodnotná investice, pokud jsou jednotlivci připraveni na vysokou nestálost ceny ve formě volatility.
Na konec je nutné zmínit globální rostoucí trend uživatelů a účtů v sítích blockchain. V současnosti existuje téměř 50 milionů účtů blockchainu (peněženek). Je to nárůst o 15 milionů z počtu před rokem a přibližně nárůst 26 milionů ve srovnání s počtem před dvěma lety. V procentuálním vyjádření je to nárůst o 45 % v letech 2018-2019 a přibližně 40 % v letech 2019-2020. Navíc se zdá, že meziroční růst uživatelů / účtů o 30 až 40 % bude pravděpodobně pokračovat, a za 2-3 roky bychom mohli vidět 100 – 200 milionů peněženek na blockchain.
Je však nutné poznamenat, že Bitcoin, který není podložen žádnou materiální hodnotou, by se mohl časem zhroutit až na nulu, když by uživatelé ztratili důvěru v měnu. Kromě toho může přijít z okruhu kryptoměn silnější konkurence, ke které investoři přesedlají, anebo může Bitcoin vážně poškodit silná politická regulace.
REKLAMA
Lukáš Baloga, hlavní analytik ProfitLevel