Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Vlak do Rakouska má problém. Smlouvy neplatí, řekl úřad

Investice 23.06.2014 | 13:29 0 Komentářů

Antimonopolní úřad zrušil zatím nepravomocně letošní smlouvy Českých drah na pronájem lokomotiv, které tahají railjety.

Vlak do Rakouska má problém. Smlouvy neplatí, řekl úřad

Brno – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal Českým drahám plnění dvou smluv na letošní rok na pronájem lokomotiv Taurus, které tahají railjety. Firmě navíc uložil pokutu milion korun.

Rozhodnutí zatím není pravomocné, České dráhy se proti němu mohou odvolat. Podnik s rozhodnutím úřadu nesouhlasí a odvolá se.

České dráhy podle předsedy ÚOHS Petra Rafaje udělaly při pronájmu lokomotiv od společnosti Österreichische Bundesbahnen – Produktion GmbH ÖBB několik chyb. Zakázky například zadaly bez soutěže.

„Dalšího pochybení se zadavatel dopustil tím, že neuveřejnil oznámení o zahájení zadávacího řízení. Svým postupem porušil zadavatel zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace,“ uvedl Rafaj.

Dohodu mezi ČD a rakouskou ÖBB napadla Škoda Transportation.

Řeší se i další smlouvy

Rozhodnutí ÚOHS se týká dvou smluv uzavřených letos v únoru. První z nich měla zpětnou platnost od 15. prosince 2013 do 28. února 2014, druhá byla uzavřena na období od března do konce letošního roku.

Úřad také v dalším správním řízení posuzuje smlouvy, které České dráhy uzavřely na základě téže dohody s Österreichische Bundesbahnen – Produktion v předchozích letech.

První souprava rychlovlaku railjet 6. května vyjela ve zkušebním provozu s cestujícími z Prahy do Břeclavi. Od poloviny června České dráhy nasadí rychlovlaky na lince do Rakouska. Původně přitom počítaly s prodloužením linky Praha – Brno – Břeclav přes česko-rakouskou hranici teprve od změny jízdního řádu v prosinci.

Odvoláme se

Podle Českých drah nelze při spolupráci dvou dopravců, kteří zajišťují mezinárodní dopravu, postupovat cestou zákona o veřejných zakázkách.

„Opačný výklad vytváří technické překážky liberalizovaného trhu veřejné mezinárodní dopravy a tuto již liberalizovanou dopravu může zcela ochromit,“ uvedl dnes mluvčí ČD Radek Joklík. Firma se proti rozhodnutí ÚOHS odvolá. Rozklad k předsedovi ÚOHS musí podat nejpozději ve čtvrtek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.