Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Vládní koalice a česká populace čeká na hlasy Peakovců…

InvesticeMakro 20.04.2012 | 09:35 0 Komentářů

Nehledě na dobré výsledky španělských a francouzských aukcí se včera riziková aktiva nezvládla udržet na nohou. Evropské i americké akcie ztratily okolo půl procenta a periferní výnosy nakonec také zamířily znovu vzhůru poté, co agentura Reuters začala spekulovat o možném snížení ratingu pro Francii (komentář ČSOB).

Investorům se také logicky moc nelíbila trochu slabší čísla z USA – vyšší žádosti o dávky v nezaměstnanosti a horší nálada na východě USA. A v neposlední řadě panuje na trzích určitá nejistota před dnešním zasedáním MMF/G20 a prvním kolem francouzských voleb. Na dnešním setkání MMF/G20 bude zajímavé sledovat, zda velké rozvíjející se země dosypou do MMF nové zdroje. Zvyšování zdrojů v MMF navazuje na navýšení zdrojů v evropských

záchranných fondech (kombinace EFSF a ESM). MMF chce navýšit svojí palebnou sílu o 400 mld. eur (v lednu počítal s 500 mld.) a zatím sehnal 320 mld. Země BRIC zatím s navýšením fondů váhají. Především Brazílie je v řadách BRIC tvrdým propagátorem navýšení hlasovacích práv ve fondu a bez toho nechce o navyšování příspěvků uvažovat. Zatímco svět bude žít v duchu setkání MMF/G20 a francouzských voleb, v Česku půjde během nadcházejících dnů o osud vládní koalice. Premiér Petr Nečas chce po vzbouřencích z Věcí veřejných, aby měli do pondělka minimálně deset poslanců (zatím mají sedm). V opačném případě výrazně narůstá pravděpodobnost předčasných voleb.

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.