Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

Vláda v srpnu využije nízkých výnosů a prodá až 16 miliard dluhopisů

Investice 18.07.2016 | 14:21 0 Komentářů

Ministerstvo financí dnes zveřejnilo plán dluhopisových aukcí pro srpen. V příštím měsíci plánuje prodat dluhové papíry až za 16 miliard korun oproti nulové emisi v červenci. Stát se tak vrací na trhy navzdory výraznému přebytku rozpočtu. Důvodem je nejspíše to, že si na finančních trzích vláda může vypůjčit nejlevněji za poslední tři měsíce. Vždyť výnos desetiletého státního dluhopisu poklesl po britském referendu o vystoupení z EU na úroveň 0,40 %. A výnos dvouletého dluhopisu se propadl až na –0,14 %.

Pro vládu příznivá situace na trzích, tedy období nízkých výnosů, by mělo panovat i nadále. Světové centrální banky nejspíše v reakci na brexit uvolní měnové podmínky (Bank of England, ECB), případně odsune zvyšování sazeb (Fed). To zvyšuje šance na nízké úroky po delší dobu i na českém trhu.

Předpokládáme, že státní rozpočet uzavře rok 2016 ve schodku 35 miliard korun. Vláda však pravděpodobně využije zůstatky na účtech veřejných institucí u ČNB k pokrytí části tohoto deficitu. Celkový veřejný dluh se tak podle našich odhadů zvýší jen o zhruba 10 miliard korun. Poměr dluhu k HDP by měl poklesnout z loňských 41,1 % na 40 %.

Marek Dřímal, Komerční banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.