Čtvrtek 21. října. Svátek má Brigita.

Vláda schválila rozpočet se schodkem 40 miliard korun

Makro 19.09.2018 | 14:23 0 Komentářů

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu pro příští rok se schodkem 40 miliard korun. Ministerstvo financí původně plánovalo rozpočet se schodkem ve výši 50 miliard korun. Jednání o rozpočtu se zúčastnil i prezident Miloš Zeman.

„Ten rozpočet řeší tu hlavní strategii naší vlády, tedy důchody, navýšení platů učitelů. A prosadili jsme navýšení platů, kde je to potřebné,“ uvedl premiér Andrej Babiš s tím, že vláda také zvýšila objem investic.

Výdaje na důchody vzrostou kvůli schválené valorizaci o 37,8 miliardy korun. Školství získá navíc 28,6 miliardy korun a na dopravní infrastrukturu půjde o téměř 11 miliard korun více. Kapitálové výdaje z národních zdrojů se zvýší o 21 miliard korun na 79,6 miliardy korun. Součástí návrhu rozpočtu je také zrušení zhruba 1 300 neobsazených míst na ministerstvech, což by mělo uspořit kolem 3,4 miliardy korun.

Opozici se nelíbí, že v době hospodářského růstu je v návrhu nízký podíl investic a vysoký deficit. Ani Národní rozpočtová rada nepovažuje schodek za optimální. Nominální výše deficitu by se podle rady měla v příštím dvou letech snižovat.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.