Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Vláda schválila platební účet pro každého

Banky 24.02.2016 | 14:58 0 Komentářů

Vláda schválila novelu zákona, která ukládá bankám povinnost zakládat tzv. základní platební účet každému, kdo o něj požádá. Bankovní účet s regulovanými cenami by měly banky zařadit do své nabídky nejpozději do konce září letošního roku.

Součástí novely je i zavedení jednotného postupu při změně bankovního účtu. Díky novele bude také možné porovnat cenu bankovních služeb. Změna se vztahuje pouze na spotřebitele, firem a podnikatelů se netýká.

„Zejména méně vzdělaní spotřebitelé se domnívají, že bankovní účet je spojen s vysokými náklady a není dostupný pro spotřebitele žijící z nízkého nebo nepravidelného příjmu, a v důsledku této skutečnosti se nepokusili o jeho otevření, i když by o něj měli zájem,“ uvádí ministerstvo financí v důvodové zprávě.

„Přestože novější data nejsou bohužel k dispozici, klesající tendence je zřejmá, neboť úvěrové instituce nabízí potenciálním uživatelům širokou nabídku služeb, která je často doprovázena jinými akčními nabídkami,“ uvádí ministerstvo financí v důvodové zprávě.

Občané České republiky mají již dnes možnost otevřít si účet u celé řady poskytovatelů a je zcela běžné mít vedené účty u více různých bank. V České republice proto podle našeho názoru není potřebné regulovat přístup k platebnímu účtu zákonem,“ říká k novele Pavel Zúbek, mluvčí Komerční banky.

Zdroj: iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.