Pátek 06. srpna. Svátek má Oldřiška.

Vláda schválila návrh novely poštovního zákona

Investice 25.05.2015 | 14:41 0 Komentářů

Několikatýdenní spory mezi ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) dospěly ke kompromisu. Česká pošta bude mít nárok na finanční dotaci od státu a nebude muset rušit své pobočky.

Náklady pošty na zajišťování základních služeb na celém území republiky má podle stávající právní úpravy hradit kompenzační fond. Do tohoto fondu by měli přispívat všichni hráči podle svého podílu na trhu. Nicméně do fondu nechce přispívat ani pošta, ani její konkurence. Proto přišlo ministerstvo vnitra s návrhem novely, podle které by příspěvek kompenzačního fondu nahradila úhrada ze státního rozpočtu. 

Ministr financí Andrej Babiš ale dlouhou dobu odmítal vyplatit České poště kompenzaci za letošní rok s odůvodněním, že pošta je schopna platit své náklady sama. Nakonec však vláda dospěla ke kompromisu, podle něhož bude kompenzace pro rok 2015 až do výše 700 milionů korun, v roce 2016 do výše 600 milionů korun a od roku 2017 do výše 500 milionů korun.

Jsem rád, že se vládě podařilo po dlouhých letech přijmout systémové opatření, které dlouhodobě stabilizuje hospodaření a fungování České pošty,“ napsal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něho se díky tomu zabrání plošnému rušení poboček pošty a riziku propouštění jejích zaměstnanců.

Generální ředitel České pošty Martin Elkán je rád, že se podařilo nalézt shodu. Česká pošta je díky tomu stabilizovaná a nebude muset rušit pobočky, míní. Pošta se podle něj bude modernizovat a hledat další prostor na trhu.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.