Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Vláda je pro rozvoj jádra, ale bez státní podpory

Investice 09.04.2014 | 17:22 0 Komentářů

Generální ředitel ČEZ přitom uvedl, že si nedovede představit, že firma postaví dva bloky Jaderné elektrárny Temelín bez podpory od státu.

Vláda je pro rozvoj jádra, ale bez státní podpory

Praha – Vláda vyjádřila zájem pokračovat v rozvoji jaderné energetiky v České republice, ovšem bez jakéhokoliv typu státních záruk.

Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš tento týden přitom uvedl, že si nedovede představit, že firma ČEZ v současné situaci postaví dva bloky Jaderné elektrárny Temelín bez státní podpory.

„Jasně jsme řekli, že v současné době odmítáme jakýkoliv typ státní záruky. Vládě se nemůže nikdo divit po zkušenosti s podporou obnovitelných zdrojů, především solárních. To byla problematická zkušenost. Navíc vývoj na energetických trzích je maximálně nepředvídatelný, a vláda se tak těžko může zavázat na garantování cen elektřiny,“ uvedl premiér.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek upozornil, že vláda de iure o zastavení dostavby Temelína nerozhodla. „To je rozhodnutí ČEZ,“ dodal.

Vláda podle Sobotky vzala na vědomí zprávu ministerstva průmyslu a obchodu(MPO) k přípravě výstavby třetího a čtvrtého bloku elektrárny Temelín. MPO a ministerstvo financí mají podle premiéra do konce letošního roku připravit komplexní plán rozvoje jaderné energeticky v návaznosti na Státní energetickou koncepci.

Dva nové bloky temelínské elektrárny mají víc než zdvojnásobit její výkon, který činí 2000 megawattů. Stavba má být podle plánu dokončena v roce 2025, nové bloky by měly být v provozu 60 let. Jde o zakázku za několik set miliard korun.

Ministr průmyslu Jan Mládek v březnu uvedl, že pravděpodobnější variantou tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín je jeho zrušení.

Soutěže o dostavbu dvou bloků Temelína se účastní Westinghouse a konsorcium MIR.1200. Dalšího uchazeče, Arevu, dříve ČEZ z tendru vyřadil s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce.

Zeman chce nový tendr

Prezident Miloš Zeman ve středu uvedl, že je pro vyhlášení nového tendru na dostavbu Temelína, kterého by se prý mohli zúčastnit čtyři zájemci.

Zeman jmenoval současné účastníky tendru americko-japonskou společnost Westinghouse a česko-ruské konsorcium MIR.1200, dále francouzskou Arevu a nejmenovaného jihokorejského investora. Současný tendr by nechal doběhnout bez vyhlášení vítěze.

„Tendru (nově vypsaného) by se kromě těch dvou existujících zúčastnil s vysokou pravděpodobností i investor z Jižní Koreje. Počkejme si na jejich nabídky, počkejme si na nový tendr. Čtyři jsou více než dva, je tedy naděje na snížení ceny,“ řekl prezident.

Během konference věnované 25 letům tuzemské ekonomiky uvedl, že v úterý přijal místopředsedu jihokorejského parlamentu. Jihokorejský politik prý projevil zájem Jihokorejců o investice v Česku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.