Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Vláda dala lidem naději. Řekl ve Vánočním projevu prezident

Investice 26.12.2014 | 13:29 0 Komentářů

Za svůj hlavní úkol považuje prezident Miloš Zeman alespoň částečně pomoci ke snížení nezaměstnanoasti.

Vláda dala lidem naději. Řekl ve Vánočním projevu prezident

Lány – Současná vláda dala lidem naději. Ta je významným psychologickým faktorem ekonomického růstu. Kola ekonomiky, která brzdila nesmyslná politika vlády Petra Nečase se tak roztočila. Zhodnotil v dnešním Vánočním poselství vládní kroky v uplynulém roce prezident České republiky Miloš Zeman.

„Podnikatelé začali mít větší chuť investovat a spotřebitelé o něco větší chuť utrácet,“ řekl Zeman. Vláda podle něj pomohla i rodinám s dětmi a valorizací penzí také starobním důchodcům.

Prezident zároveň podpořil zvýšení minimální mzdy tak, aby se zvětšil rozdíl mezi ní a sociálními dávkami, což podle něj lidi více motivuje k práci.

Hlavním úkolem: Snížit nezaměstnanost

Za hlavní úkol své prezidentské funkce považuje alespoň malým dílem přispět ke snížení nezaměstnanosti. „Protože nezaměstnanost je nejenom ztráta ušlého výdělku, ale je to i ponížení lidské důstojnosti. Člověk, který přijde o práci, se cítí vykořeněn ze společnosti, která ho nepotřebuje,“ podotkl prezident.

V této souvislosti připomněl mimo jiné svou letošní návštěvu Číny, kterou mu jeho kritici vyčítají. Zeman ale Čínu považuje za významný trh, který nabízí českým podnikatelům velké příležitosti. „Jsem rád, že se při této návštěvě podařilo dosáhnout rozšíření našich odbytových možností a že už teď se začínají uskutečňovat první přímé čínské investice v České republice,“ dodal prezident.

Kritice naopak neunikl služební zákon, který měl odpolitizovat státní správu. „Ve skutečnosti ji ale jen dále zpolitizoval tím, že vysoké úředníky jmenují politici. Devadesát sedm procent našich občanů jsou nestraníci, považuji tento zákona za protiústavní proto, že tyto nestraníky diskriminuje ve prospěch sympatizantů politických stran,“ řekl prezident Zeman s tím, že proto podal podnět k ústavnímu soudu, aby tento zákon prošetřil.

Na vlastní názor má právo i prezident

Připomněl také, že chce být v očích občanů ČR i zahraničních států prezidentem suverénním s vlastním názorem. Reagoval tak na ostrou kritiku, která se na něj snesla po odvysílaných Hovorech z Lán stanice Českého rozhlasu Radiožurnál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.