Pátek 07. května. Svátek má Stanislav.

Vláda chce zastavit odírání lidí, kteří si berou půjčky

Investice 18.05.2009 | 13:41 0 Komentářů

Vláda odmítla poslanecké návrhy na regulaci lichvy. Chystá totiž vlastní návrh podle evropské směrnice

Praha – Vláda dnes nepodpořila dva poslanecké návrhy ČSSD a KDU-ČSL, které chtěly bojovat proti nepřiměřeným úrokům u půjček. Chystá totiž vlastní zpřísnění regulace. V připomínkovém řízení už je nový zákon o spotřebitelském úvěru, připravený ministerstvem průmyslu a obchodu ve spolupráci s ministerstvem financí.
„Česká republika je vázána evropskou směrnicí o spotřebitelských úvěrech z loňského dubna,“ připomíná ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Do poloviny příštího roku, kdy směrnice začne být účinná, musí Česko „harmonizovat“ svoji národní legislativní úpravu. Proto ministryně dala přednost této komplexnější regulaci před poslaneckými návrhy.
Nehledě na vládní nesouhlas však můžou o dalším osudu návrhů ČSSD a KDU-ČSL rozhodnout poslanci, pokud nepočkají na zavedení evropské směrnice do českého práva.
Více povinných informací
Připravovaný zákon o spotřebitelském úvěru, vycházející ze směrnice EU, má začít platit v prvním čtvrtletí 2010. „Zlepší informovanost spotřebitelů,“ shrnuje hlavní přínos mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.