Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Vláda chce ulevit provozovatelům malých solárních elektráren

Investice 20.10.2014 | 20:00 0 Komentářů

Novela energetického zákona, kterou schválila vláda, uvolní ruce provozovatelům malých solárních elektráren a změní způsob platby poplatku za obnovitelné zdroje energie.

Vláda chce ulevit provozovatelům malých solárních elektráren

Praha – Vláda dnes schválila návrh novely energetického zákona. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Norma mění například způsob platby poplatku na obnovitelné zdroje energie a má umožnit provozovat malé solární elektrárny bez zbytečné administrativy. Materiál nyní poputuje k projednání do Sněmovny.

Jednou z největších změn, kterou novela přináší, je změna způsobu platby poplatku na obnovitelné zdroje. Ten by měl být nově stanovován podle hlavního jističe. V současné době se poplatek určuje podle spotřeby elektřiny, jeho maximální výše letos v Česku činí 495 korun za megawatthodinu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu slibuje, že s novým způsobem žádný člověk nezaplatí více, naopak v případě, že lidé dokážou kapacitu svého jističe snížit, ještě ušetří. Podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze byl však důvod změny jiný. Měla podle něj spíše ulevit velkoodběratelům, ne zlevnit elektřinu pro domácnosti.

Novela má také mimo jiné umožnit rozvoj střešních fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem do 10 kW. Pro jejich instalaci už nemá být nově potřeba licence, a to ani v případě, že se bude jednat o podnikání. Současná verze návrhu je tak k solárníkům daleko přívětivější než dřívější plány. V nich chtělo ministerstvo stanovit maximální množství výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie s nárokem na státní podporu. Paragraf ale ze zákona nakonec vypadl, což se nelíbí Energetickému regulačnímu úřadu. Podle něj se Česku může stát, že ho za jeho absenci bude nějakým způsobem sankcionovat Evropská komise.

Novela je od začátku její tvorby neustále upravována, jen na jednání Legislativní rady vlády byl materiál třikrát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.