Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Vítr v Bílém domě. Akademika by měl vystřídat byznysmen

Investice 22.09.2010 | 18:40 0 Komentářů

Odcházejícího šéfa Národní ekonomické rady Summerse by mohla nahradit exšéfka firmy Xerox

Washington – Barack Obama má v současnosti tři základní problémy: nezaměstnanost, dýchavičný růst ekonomiky a pak taky ještě z nedostatečného výkonu hospodářství vyplývající nezaměstnanost.
Růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil pod dvě procenta, nezaměstnanost se na konci srpna zvýšila na 9,6 procenta. Dokud se nepodaří obnovit růst HDP někam do rozmezí od tří do čtyř procent, a spolu s tím nezačnou americké firmy masivně vytvářet nová pracovní místa, čelí americký prezident politickým problémům, které mohou vyústit nejen v jeho porážku v listopadových kongresových volbách, ale mohou začít ohrožovat i jeho vyhlídky na znovuzvolení.
#infobox
Pomoci z této šlamastyky bude muset Obamovi už kompletně obnovený tým ekonomických poradců. V noci na středu vyšlo najevo, že ho po řediteli rozpočtového úřadu a šéfce ekonomických poradců opustí i dosud nejvlivnější ekonom v Bílém domě: Larry Summers, který řídil Národní hospodářskou radu.
Šance na větší změnu
Bílý dům se v první reakci pokoušel význam odchodu relativizovat, když oznámil, že změna na tomto postu byla dlouhodobě plánována, neboť Summers se musí po dvou letech vrátit do služeb Harvardovy univerzity, aby nepřišel o post tamního profesora.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.