Pondělí 28. září. Svátek má Václav.

Víte kolik si spoříte na důchod?

Penze 19.02.2016 | 10:11 0 Komentářů

Česká správa sociálního zabezpečení spustí během letošního internetový portál, kde budeme moci přehledně sledovat stav našeho důchodového spoření. Na stránkách můžeme sledovat i potřebnou dobu odpracovaných let, které nám zbývají do důchodu.

Přístupy by mohly začít fungovat na podzim letošního roku. Lidé si budou moci na úřadech vyzvednout přihlašovací jméno a heslo nebo PIN a z domova přes internet pak budou moci nahlížet na svůj důchodový účet.

ePortál plánuje zavést i důchodovou kalkulačku, kde každý na základě evidovaných dokladů zjistí z jaké částky a v jaké výši mu bude důchod vyplácen. „Každý žadatel o důchod má bílá místa, která musí dodatečně dokládat,“ říká Vilém Kahoun, který posledních pět let řídil ČSSZ a inicioval plošné zpřístupnění online.

Nejčastěji to bývá vojenská služba, či studium. Obojí se do důchodu započítává. Problém se však může vyskytnout v případech, kdy zaměstnavatel za své zaměstnance odvádí pojistné z nižších příjmů. „Lidé si tam uvědomí, že pokud část peněz dostávají mimo mzdový výměr, načerno, nezapočítá se jim to do důchodu,“ vysvětlil Kahoun.

Zdroj: iDnes.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.