Sobota 26. září. Svátek má Andrea.

Firmu si neschováte. Začalo tažení na virtuální sídla

Investice 23.04.2009 | 12:10 0 Komentářů

Finanční úřad může podnikatele „vrátit“ zpátky tam, kde skutečně podniká

Čím dál tím oblíbenější „stěhování“ českých podnikatelů do Prahy a dalších velkých měst přináší firmám první větší rizika. Podle informací Aktuálně.cz totiž úřady v posledních měsících postupují proti takzvaným virtuálním kancelářím přísněji než dříve. Někteří podnikatelé, kteří chtěli přesunem sídla do Prahy uniknout předchozím častým kontrolám na malém městě, tak na tom jsou paradoxně ještě hůře než předtím.

Zpátky tam, kde na vás mají čas

Finanční úřady už v řadě případů (přesné číslo tají) využily možnosti, kterou jim při účelovém přesunu podnikatelova sídla dává zákon o správě daní a poplatků. Jestliže třeba pražský finanční úřad usoudí, že podnikatel přesunul sídlo do jeho působnosti čistě účelově kvůli menší pravděpodobnosti kontrol, zatímco faktické sídlo nebo vedení firmy zůstalo v jiném regionu, může takzvaně delegovat místní příslušnost. Tím podnikatele „vrátí“ zpátky do působnosti původního finančního úřadu.
Reakce čtenářů, firem z oboru i právníků potvrzují, že je takový postup čím dál tím častější. „Pořád jde sice jen o zlomek případů, podle mých informací jsou ale častější,“ říká například firemní poradce Jaroslav Novotný.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.