Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Víno Mikulov prodávalo víno se syntetickým přídavkem

Investice 18.06.2014 | 15:39 0 Komentářů

Inspekce nařídila stáhnout 500 lahví vína Müller Thurgau. Výrobce tvrdí, že byl podveden dodavatelem.

Víno Mikulov prodávalo víno se syntetickým přídavkem

Brno – Ve víně Müller Thurgau od Vína Mikulov našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) syntetický glycerol, jehož přidávání do vína je zakázané, ač není při běžné míře konzumace zdraví nebezpečný.

Výrobce tak musel stáhnout z trhu dvě šarže, na konci minulého týdne to bylo podle mluvčího inspekce Pavla Kopřivy téměř 500 litrových lahví.

Výrobce uvedl, že se stal obětí podvodu. Lahve totiž plnil slovenský dodavatel.

Spotřebitel nemá šanci

Přidání syntetického glycerolu nemá běžný spotřebitel šanci poznat. Nesyntetický totiž vzniká při kvašení a dodává vínu hladkost a plnost. Přidávání syntetického glycerolu do vína je častým prohřeškem a Svaz vinařů volá po větších trestech pro ty, kdo se podvodů při výrobě a prodeji vína dopouštějí.

„Víno pro výrobu těchto šarží jsme zakoupili od našeho dlouhodobého slovenského dodavatele, kterému jsme plně důvěřovali. Ten je smluvně vázán dodávat pouze víno vyrobené povolenými vinařskými postupy,“ uvedl Ondřej Beránek, jednatel společnosti Bohemia Sekt, pod kterou Víno Mikulov patří.

Nedostatek vlastních hroznů

Podle Beránka musí vinařství kvůli nedostatku hroznů z vlastních vinic a moravských hroznů od místních smluvních dodavatelů část vín nakupovat v zahraničí.

„Nechceme dále podstupovat podobné riziko. Proto pořídíme do naší akreditované laboratoře speciální přístroj, který umožní podobnou situaci vlastní zpřísněnou vstupní kontrolou již předem vyloučit,“ uvedl Beránek.

Výrobce podporuje i snahu vinařů zřídit komerční laboratoř, kde by mohli dělat testy všichni vinaři. Inspekce každoročně odhalí na trhu řadu pančovaných vín pocházejících ze zahraničí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.