Pondělí 17. prosince. Svátek má Daniel.

Vice vlastníků ve firmě znamená větší riziko krachu

Podle analýzy společnost CCB – Czech Credit Bureau v poslední době v ČR narůstá podíl společností vlastněných jediným vlastníkem. Možná i proto, že je u nich menší riziko krachu.

Za posledních pět let vzrostl podíl společností s jedním vlastníkem jak u akciových společností, tak u společností s ručením omezeným. „Počet společností s jedním vlastníkem se zvyšoval v případě obou skupin společností v posledních letech rychleji než těch, které mají vlastníků více. Založení firmy jedním vlastníkem je jednodušší, stejně jako její řízení. Majitel se nemusí s nikým dohadovat a hledat řešení, které vyhovuje dvěma či více vlastníkům. Pokud je rozhodnutí na jednom člověku, bývá obvykle i rychlejší. Na druhou stranu, případnou chybu pak nemůže vyčítat nikomu jinému než sobě,“ řekla Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

Společnosti s jedním vlastníkem jsou historicky mnohem méně náchylné na zkrachování, než je to u firem s více vlastníky, což ukazují statistiky od poloviny roku 1992 až do roku 2011. U společností s ručeným omezením mělo více vlastníků 61 % zkrachovaných společností (z celkového počtu 16 105 zkrachovalých firem), u akciových společností to bylo dokonce 85 % společností z 2 674, u nichž byl vyhlášen bankrot.

Z toho lze vyvodit, že akciové společnosti a společnosti s ručením omezeným s jedním vlastníkem jsou bankrotem ohroženy mnohem méně než ty, které mají vlastníků více. Může to být dáno tím, že jediný vlastník se rozhoduje rychleji, má větší zodpovědnost a nemusí se ohlížet na zájmy ostatních při prosazování svého cíle,“ vysvětlila Věra Kameníčková.

Zdroj: Tisková zpráva CCB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.