Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Více jak pětina amerických malých podniků zvyšuje mzdy

Makro 09.07.2014 | 11:55 0 Komentářů

Model Goldman Sachs předpovídal Brazílii na letošním mistrovství světa pravděpodobnost zisku titulu 49 %, zatímco Německu pouhých 11 % (http://www.goldmansachs.com/our-thinking/outlook/world-cup-and-economics-2014-folder/world-cup-economics-report.pdf). Včerejší realita byla však docela jiná a výsledek 7:1 optikou finančního světa tak trochu připomíná černou labuť.

Na trzích v tuto chvíli na druhou stranu moc velkých překvapení nevidíme a investoři pomalu najíždí na poklidný prázdninový režim. Včera určitou pozornost přitáhla zpráva o nových pracovních místech v USA, která doplnila páteční výborné výsledky z trhu práce. I když páteční čísla ukázala další přírůstek pracovních míst a pokles nezaměstnanosti, růst mezd zatím zůstává v Americe relativně pomalý (okolo 2 %).

Podle včerejšího průzkumu se ale mezi malými a středními podniky začíná situace měnit. V posledních měsících zvyšovalo mzdy více než 20 % malých podniků – to je nejvyšší procento od konce roku 2007. V minulosti to bylo právě chování malých a středních podniků, které předznamenávalo růst mezd v celé americké ekonomice. Malé podniky totiž zpravidla na trhu práce reagují jako první na nedostatek pracovníků a snaží se udržet si talenty a přilákat nové zvyšováním mezd.

Pokud bychom viděli v druhé polovině roku zrychlení růstu mezd v celé americké ekonomice, měl by Fed o důvod navíc neotálet v roce 2015 s prvním zvýšením sazeb. Holubičí rétorika Fedu ale zatím žádných velkých změn nedoznala. Uvidíme, zda něco překvapivého nepřinese dnešní záznam z posledního setkání FOMC.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.