Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Většina firem porušuje zákon, nezveřejňuje své výsledky

Investice 15.09.2009 | 07:51 0 Komentářů

Zvláště menší podnikatelé se obávají o soukromí

Praha – Více než tři čtvrtiny českých společností dlouhodobě ignorují platné zákony, když neukládají výsledky svého hospodaření (účetní závěrku a výroční zprávu) do sbírky listin obchodního rejstříku. Na už delší dobu známou situaci nyní upozornila také společnost Dun & Bradstreet, která se zabývá poskytováním ekonomických informací a hodnocením firem.„Jsou zákony, které firmy nerespektují a státu to nevadí. České podnikatelské prostředí připomíná spíše džungli,“ postěžovala si Alena Seoud, ředitelka Dun & Bradstreet. Podle ní je tento typ informací potřebný nejen pro banky, které mají natolik silné postavení, že od firem tyto informace získají, ale zejména pro obchodní partnery jednotlivých českých firem.
„V Česku chybí údaje o hospodaření společností ve veřejně dostupných zdrojích. Je potom obtížné prověřovat si obchodní partnery a snížit tak riziko, že protistrana nebude schopna dostát svým závazkům,“ upozorňuje Alena Seoud.
Zveřejňování účetní závěrky a výroční zprávy ukládá firmám § 21a zákona o účetnictví. Není překvapením, že povinnost častěji plní větší firmy (akciové společnosti nebo subjekty s ročními tržbami přes miliardu korun) a nejméně naopak společnosti s ručením omezeným či subjekty s tržbami pod deset milionů korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.