Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Veřejný dluh stoupl. Na jeho snížení už ale vláda rezignovala

Investice 20.07.2018 | 15:01 2 Komentářů

Vláda rezignovala na snahu absolutně redukovat dluh důkazem jsou plánované schodky státního rozpočtu na následující tři roky. Vláda tedy spoléhá pouze na silný ekonomický růst. Člen Národní rozpočtové rady Jan Pavel to řekl v návaznosti na dnes zveřejněná data Eurostatu.

Jan Pavel dále uvedl, že pokles veřejného dluhu ČR v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) je v posledních letech způsoben zejména silným ekonomickým růstem, a nikoliv významnějšími strukturálními reformami veřejných financí.

Eurostat uvedl, že veřejný dluh Česka vyjádřený poměrem k HDP stoupl v prvním čtvrtletí o 1,1 procentního bodu na 35,8 procenta, což je páté nejrychlejší tempo růstu zadlužení v celé EU, upozornil Pavel.

Celková míra zadlužení podle ministerstva financí dlouhodobě klesá. „Pokles vládního dluhu v poměru k HDP očekává ministerstvo financí i letos,“ uvedl mluvčí resortu Michal Žurovec a dodal, že vládní dluh v poměru k HDP v prvním čtvrtletí klesl. Loni v prvním čtvrtletí byl dluh 39,9 procenta HDP.

Podle Eurostatu v poměru k HDP je dluh Česka v EU pátý nejnižší. Lepší výsledky má jen Estonsko, Lucembursko, Bulharsko a Rumunsko.

Zdroj: ČTK

2 komentáře: “Veřejný dluh stoupl. Na jeho snížení už ale vláda rezignovala”

  1. Ivo Patta napsal:

    Jak bychom mohli účinně redukovat veřejný dluh, když díky zlé účetní metodice při správě státního důchodového systému se ztrácí zbytečně ze státní pokladny 119 milionů korun denně, neboli 43,44 miliard korun ročně. Totéž se týká financování zdravotnictví, kde se díky špatné účetní metodice vyhodí denně z okna, resp. ze státní pokladny denně 45 milionů korun denně, tj. 16,5 miliardy korun ročně. Ještě horší správou je fakt, že když důchodové a zdravotní účetnictví neuvedeme do pořádku, tak se nám zbytečný deficit rozroste z bezmála 60 miliard korun v době odchodu do důchodu silných ročníků ze 70. let na 3,3 násobek a to bez započtení inflace. To samozřejmě již nová, díky špatné daňové a sociální politice (!) o plnou třetinu pracovníků oslabená generace nebude schopna ufinancovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.