CZK/€ 23.715 +0,08%

CZK/$ 22.076 -0,19%

CZK/£ 27.473 +0,64%

CZK/CHF 24.472 -0,01%

01. 12. 2021

0 komentářů

Veřejnost očekává další růst inflace a pokles reálných příjmů

 

České veřejnosti se z více než jedné třetiny (34%) vážně dotýká aktuální růst spotřebitelských cen a jako problém pro své finance ji považuje i dalších 31 % („spíše se dotýká“, odpovědělo v průzkumu). Většina populace je rovněž skeptická k dalšímu vývoji, když se největší skupina respondentů (61 %) domnívá, že inflace bude v příštím roce ještě vyšší než letos. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, které na vzorku dospělých obyvatel v ČR a SR realizovala společnost Ipsos ve spolupráci s brokerem CapitalPanda.

Loading 

Lidé z většiny očekávají stagnaci, respektive menší růst příjmu, než je výše inflace. 34 % očekává, že se jejich příjem v příštím roce nezmění, a 32 % se domnívá, že poroste, ale méně než spotřebitelské ceny.

 

„Výsledky nejsou v Česku ani povzbudivé v otázce zajištění proti inflaci,“ řekl Jožo Perič, hlavní analytik CapitalPanda, a vysvětlil: „Je tu relativně vysoká skupina 30 % obyvatel, která se proti inflaci nezajišťuje, nebo to v brzjé době neplánuje. Navíc jsou Češi stále velmi konzervativní v umístění volných prostředků. Z těch, kteří se nějak zajišťují proti inflaci, jich 34 % ukládá peníze na spořící účty, přičemž častěji využívají tito respondenti pouze penzijní připojištění (36 %). Naopak, dynamičtější formy investování zaostávají, akcie pro zajištění proti inflaci využívá 10 % z nich, oblíbenější jsou investiční fondy (20 %).“

Relativně málo obyvatel také investuje do tradičních aktiv, která jsou považována za stabilnější a jistější: nemovitosti uvádí 15 % jako investici k zajištění proti inflaci a zlato 11 %. Zajímavostí je, že státní dluhopisy, které v Česku vláda vydává i pro drobné investory k pokrytí inflace, jsou na okraji zájmu a uvedla je jen necelá 4 % respondentů.

REKLAMA

Při srovnání se Slovenskem, v němž Ipsos s CapitalPanda provedli stejný průzkum, je nálada veřejnosti velmi podobná. Slovensko, kde se platí eurem, mělo v říjnu rovněž velmi vysokou roční míru inflace, a to 5,1 %. Také na Slovensku očekávají obyvatelé v roce 2022 ještě vyšší růst spotřebitelských cen, myslí si to 64 % populace, a pouze 38 % se zajišťuje proti inflaci. Výraznější rozdíl mezi ČR a SR průzkum zaznamenal jen ve struktuře aktiv, do kterých občané investují. Na Slovensku se těší většímu zájmu kapitálové trhy, například do akcií investuje 18 % lidí a do investičních fondů dokonce 29 %. Do kryptoměn vkládá prostředky přes 13 %, což je více než jednou tolik oproti Česku.

Průzkum společnosti CapitalPanda

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Stanou se akcie AI společností nejchytřejší technologickou investicí pro běžné investory?

Umělá inteligence (AI) způsobuje revoluci v různých odvětvích a mění způsob našeho života a práce. Od samořídících aut po osobní asistenty, jako jsou Siri a Alexa, se AI stává nedílnou součástí našeho každodenního života. Tato technologie přitahuje velkou pozornost investorů, kteří hledají další velkou investiční příležitost.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 05. 2023

Komentář: Krocení inflace má dva soky – vládu a bilanci ČNB

Doby se mění. Už i v nejvyšších patrech ČNB se uvažuje o tom, že velká bilance centrální banky mění působení měnové politiky. ČNB jako instituce nese na svých bedrech důsledky někdejší nekonvenční politiky. Náklady na realizaci měnové politiky v době vyšších úrokových sazeb enormně vzrostly, stahování likvidity se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 05. 2023

Komentář: Nezamýšlené důsledky

Podle agentury pro výzkum trhu MSCI existuje asi dvouprocentní pravděpodobnost toho, že se americká federální vláda dostane do platební neschopnosti. Tato pravděpodobnost ale s každým dnem narůstá a od ledna, kdy federální administrativa dosáhla současného rozpočtového stropu ve výši 31,4 biliónu dolarů, se již zvýšila na pětinásobek.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *