Pátek 14. srpna. Svátek má Alan.

Veřejné finance skončily v prvním kvartálu v přebytku

Investice 03.07.2017 | 10:21 0 Komentářů

Sektor veřejných (vládních) institucí (centrální vláda, kraje a obce, fondy sociálního zabezpečení) vykázal podle ČSÚ v letošním prvním čtvrtletí přebytek 0,2 % HDP (v absolutních číslech 2,1 miliardy CZK).

Oproti loňskému prvnímu čtvrtletí se hospodaření veřejného sektoru zlepšilo o více než 10 miliard korun, i když srovnatelnost těchto údajů není stoprocentní (čísla nejsou očištěna o sezónní a kalendářní faktory, například vliv Velikonoc na spotřebu a výběr daní).

Na slušný výsledek prvního čtvrtletí ukazovaly už čísla o pokladním plnění státního rozpočtu a o hospodaření krajů a obcí. V pondělním komentáři o údajích za celý veřejný sektor ČSÚ zmiňuje, že za meziročně lepším výsledkem stojí především nárůst příjmů. Vyšší výběr důchodových daní o téměř 14 % y/y je důsledkem velmi dobré situace na trhu práce, tedy alespoň pro zaměstnance. Historicky nejvyšší zaměstnanost a nejnižší nezaměstnanost (podle metodiky ILO) se promítá do zvyšování objemu mezd, a tak i výběru daní z příjmů fyzických osob.

Na straně výdajů (růst o 3,5 % y/y) ČSÚ zmiňuje především vyšší náhrady zaměstnancům o 6,8 %, což je způsobeno výrazným zvýšením platů ve veřejném sektoru v závěru loňského roku a od začátku letošního roku.

Za celý rok 2017 však nakonec očekáváme, že veřejné finance skončí ve schodku 0,2 % HDP. Za tím podle nás bude stát očekávaný deficit státního rozpočtu (centrální vlády). Hospodaření místních rozpočtů (krajů a obcí) by ale opět mělo skončit s přebytkem díky vyšším příjmům a na druhé straně pokračujícím problémům s veřejnými investicemi, především spolufinancovanými z fondů EU.

MAREK DŘÍMAL
Economist
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.