Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Velký nákup na knižním trhu: Albatros koupil Fragment

Investice 16.12.2014 | 09:39 0 Komentářů

Albatros Media, jednička na tuzemském trhu, se stala stoprocentním vlastníkem Nakladatelství Fragment.

Velký nákup na knižním trhu: Albatros koupil Fragment

Praha – Největší hráč na českém knižním trhu Albatros Media se minulý pátek stal stoprocentním vlastníkem Nakladatelství Fragment, které patří do desítky největších nakladatelských domů v Česku. Za posledních šest let tak skupina Albatros Media, patřící napůl podnikatelům Silke Horákové a Jaroslavu Horákovi, spolkla již sedmého konkurenta. Napsaly to dnes Hospodářské noviny.

„Po spojení s Fragmentem se náš obrat zvětší asi o třetinu ze zhruba 450 milionů korun ročně na zhruba 600 milionů korun. Počet vydávaných titulů pak vzroste ještě o něco více než o třetinu,“ řekl deníku ředitel Albatros Media Václav Kadlec. Skupina Albatros Media ročně vydává zhruba tisícovku titulů včetně knih v cizích jazycích, Fragment jich loni na trh poslal téměř 400.

Hodnotu transakce nechtěl Kadlec zveřejnit, podle něho to ale byla jedna ze dvou největších akvizic v historii Albatros Media – společně s převzetím nakladatelství Computer Press v roce 2010. Peníze investované do Fragmentu by se měly skupině vrátit nejpozději do pěti let, řekl Kadlec. Dosavadní vlastníci Fragmentu, Pavel Nýč a Jan Eisler, zůstanou podle Kadlece bezprostředně po transakci ve společnosti a skupina Albatros Media by je rád udržela i po chystané fúzi obou nakladatelství.

Fragment se stejně jako Albatros Media silně zaměřuje na dětské čtenáře, z loňské produkce Fragmentu bylo pro děti a mládež určeno zhruba 70 procent. Podíl Albatros Media na českém trhu s knihami pro děti se tak po akvizici zvýší ze 30 procent na takřka polovinu.

Akvizicí navíc Albatros Media posílí svou pozici na Slovensku, které je pro něj po Česku nejdůležitějším trhem. Fragment má totiž také slovenské nakladatelství a stejně jako Albatros Media provozuje jak v Česku, tak i na Slovensku kluby mladých čtenářů.

Letos vedle Fragmentu koupil Albatros Media také brněnské nakladatelství B4U Publishing zaměřující se na dětskou literaturu a také nakladatelství odborné literatury pro manažery, podnikatele a ekonomy Management Press.

Albatros Media nyní patří ke dvěma hlavním hráčům na českém knižním trhu. Druhým je Euromedia Group, za níž stojí finančníci z investiční skupiny J&T. Ti postupně ovládli nejen nakladatelství Euromedia Group, ale také knižní síť Neoluxor a řetězec Levné knihy. Podle informací Hospodářských novin měla Euromedia zájem i o Albatros Media, se svou nabídkou ale neuspěla.

Společnost Albatros Media od roku 2009 ztrojnásobila tržby, za poslední fiskální rok končící v červnu 2014 utržia 465,8 milionu korun. Provozní zisk EBITDA za poslední účetní rok proti předchozímu období zvýšila o pětinu na 143,7 milionu korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.