Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Velké instituce v registru smluv nebudou

Investice 21.09.2015 | 12:09 0 Komentářů

Pro korporace čerpající dotace z veřejných peněz nad 20 milionů korun platí trvalé vyjímky ze zákona o registru smluv. Vyjímku ze zákona prosadili v parlamentu poslanci Babišova hnutí ANO.

Vyjímky se vztahují právě na společnost Agrofert s více než dvěma sty společnostmi, polostátní ČEZ, Poslaneckou sněmovnu, Senát, Kancelář prezidenta republiky, a nepostihne ani politické strany a nejmenší obce. Dále smlouvy nemusí zveřejňovat nestátní neziskové organizace s dotacemi nad dva miliony korun.

Pozměňovací návrh poslanců ČSSD k Agrofertu neprošel mezi zákonodárci ANO, kteří návrh jednohlasně odmítli. „Daňoví poplatníci tak nebudou mít právo vědět, jak s jejich penězi nakládá největší příjemce dotací v Česku, kterým je skupina Agrofert Andreje Babiše. Klub ANO opět potvrdil, že není ničím jiným než dceřinou společností Agrofertu,“ prohlásil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Registr smluv, který má být základní protikorupční strategií státu ale není kritizován jen pro Agrofert. „Je úsměvné, že poslanci nařídí zveřejňovat smlouvy úřadům, ale sobě ne,“ uvedl Nikola Hořejš z iniciativy Rekonstrukce státu. Pozastavuje se tak právě nad Kalouskovým návrhem vyjímky i pro Parlament a ostatní vládní instituce.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.