Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Velcí obchodníci sázejí na zlato nejvíce od ledna 2013

Investice 10.03.2014 | 15:26 0 Komentářů

Růst ceny zlata na počátku roku jde ruku v ruce s rostoucím zájmem velkých obchodníků. Jejich net-long (long – short) pozice na tomto instrumentu vzrostly podle aktuálních dat nejvýše od ledna 2013 (komentář XTB).

Hedgeové fondy a investiční banky navyšují své spekulativní pozice už 4 týdny v řadě. Cena zlata přidala v lednu a v únoru téměř 10 %. Jedná se o nejlepší začátek roku za posledních 6 let.

Graf: Vývoj net-long pozic na zlatě skupiny velkých spekulantů (non-commercial) za poslední dva roky na futures a opcích

xtb-gold-bullish-140310

Net-long pozice vzrostly na týdenní bázi o 6 tisíc kontraktů (futures + opce) na 147 tisic kontraktů. Ještě na konci prosince dosahovaly pouze na 60 tisíc kontraktů.

Zlatu pomáhá znovuobjevení komodit na poli investičních instrumentů a naopak zpomalení růstu akcií. Zároveň pokles ceny zlata v minulém roce o 28 % z něj udělal velmi dobré a levné zajištění portfolia. V neposlední řadě zlato pozitivně reaguje na současnou geopolitickou krizi okolo Krymu.

Svá negativní doporučení na tento kov zatím nechává v platnosti banka Goldman Sachs, která stále počítá s vyšší reakcí na pokračující utahování uvolněné měnové politiky v USA. V extrémním případě by zlato stále mohlo podle ní spadnout pod 1000 dolarů za unci. Kdy Goldmani tuto předpověď alespoň upraví?

Jiří Tyleček analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.