Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Ve zbytku roku 2019 již inflace příliš klesat nebude a stále tak zůstane poměrně výrazně nad úrovní dvouprocentního inflačního cíle ČNB

Makro 10.10.2019 | 11:01 0 Komentářů

Meziroční růst cen v české ekonomice v září zpomalil: inflace byla nižší, než čekal trh a dostala se na úroveň, kterou pro závěr třetího čtvrtletí předpokládala ČNB.Pokles inflace byl tažen především cenami potravin, ke zpomalení meziročního růstu cenové hladiny ale přispěly také například náklady na bydlení.
Celková inflace klesla a setkala se tak s prognózou ČNB, což dle mého názoru povede k tomu, že bankovní rada na svém zasedání počátkem listopadu ponechá úrokové sazby opět beze změny.

Meziroční inflace v září klesla z 2,9 % na 2,7 %, když finanční trh očekával stabilitu na úrovni 2,9 %.
Zářijová úroveň meziroční inflace ovšem zcela odpovídá prognóze ČNB, když v červenci a srpnu byla inflace poměrně výrazně nad odhadem centrální banky.
Jestliže na zářijovém zasedání bankovní rada poměrně vážně diskutovala možnost zvýšení úrokových sazeb, tak dnes zveřejněná čísla vyznívají pro ponechání úroků ČNB beze změny i na příštím zasedání počátkem listopadu a též na zasedáních následujících.

Hlavním tahounem zmírnění celkové inflace byly ceny potravin, neboť v září se výrazně zpomalil jejich meziroční růst.
Ke zmírnění inflace přispěly též náklady na bydlení a vývoj cen alkoholických nápojů a tabáku.

Údaje o jádrové inflaci, jež nejlépe reflektují vývoj cenových tlaků v domácí ekonomice, v tuto chvíli nejsou k dispozici a v průběhu dneška je zveřejní ČNB.
Z dostupných údajů se ale zdá, že jádrová inflace se v září změnila zřejmě jen minimálně, když v srpnu činila 2,7 %.
Pro září předpokládám, že jádrová inflace buď setrvala na své srpnové úrovni anebo že mírně klesla na 2,6 procenta.

I jádrová inflace ale byla ve třetím čtvrtletí vyšší, než předpokládala ČNB.
ČNB pro 3. čtvrtletí ve své prognóze zveřejněné na počátku srpna očekávala jádrovou inflaci na úrovni 2,5 %, realita ale činila zhruba 2,7 %.

Zářijový pokles inflace znamená, že se ukazatel cenového vývoje jednak dostal na úroveň prognózy ČNB a především již meziroční inflace neatakuje tříprocentní úroveň.
Ve zbytku letošního roku ale inflace již příliš klesat nebude a stále tak zůstane poměrně výrazně nad úrovní dvouprocentního inflačního cíle centrální banky.
K viditelnějšímu zmírnění inflace v české ekonomice zřejmě dojde až v průběhu roku 2020, i tak ale průměr za celý rok 2020 zůstane dle mého odhadu nad úrovní dvouprocentního cíle.
Za celý rok 2019 by průměrná inflace měla činit 2,8 %, pro rok 2020 odhaduji úroveň 2,3 %.

Zářijová inflace by měla zklidnit náladu v bankovní radě a na listopadovém zasedání by se opět většina jejich členů měla přiklonit ke stabilitě úrokových sazeb ČNB.
Diskuse o tom, zda sazby ponechat beze změny anebo je zvýšit, ale bude v listopadu zřejmě opět probíhat.
Inflace zůstává nad cílem ČNB a především jádrová inflace je nad prognózou centrální banky, kam ji tlačí i slabší koruna.
Na druhou stranu si je ale ČNB vědoma rizik, jež pro českou ekonomiku představuje zpomalení hospodářského růstu v eurozóně, což se následně přelije i do slabších inflačních rizik.
I nadále očekávám, že ČNB letos již své sazby měnit nebude a se stabilitou úrokových sazeb zatím pracuji v hlavním scénáři očekávaného vývoje i pro celý rok 2020.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.