Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Ve švýcarské dětské kaši našla inspekce toxický atropin

Investice 24.11.2014 | 20:39 0 Komentářů

Atropin je obsažen v přírodě třeba v rulíku, blínu či durmanu. Způsobuje například zrychlenou činnost srdce či halucinace.

Ve švýcarské dětské kaši našla inspekce toxický atropin

Brno – V dětských kaších v obchodech řetězce dm drogerie byl objeven toxický atropin. Na webu Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) to dnes oznámil mluvčí kontrolorů Pavel Kopřiva. Koncentrace látky v kaši je ale velmi nízká. Řetězci se zatím podařilo stáhnout 972 z celkem 1296 kusů kaše Alnatura dodaných do Česka z Německa.

„Inspekce obdržela prostřednictvím systému rychlého varování notifikaci o nebezpečné potravině na území ČR. Jedná se o dětskou ovesnou kaši Alnatura 4-zrnná nemléčná obilná kaše, 250 gramů, výrobní šarže 14.152.1 s datem minimální trvanlivosti do 30. listopadu 2015,“ oznámil mluvčí SZPI. Výrobcem kaše je firma Holle Baby food ze Švýcarska.

„SZPI doporučuje všem spotřebitelům, kteří mají uvedený výrobek doma, aby jej nekonzumovali,“ uvedl Kopřiva.

Atropin je obsažen v přírodě třeba v rulíku, blínu či durmanu. Způsobuje například zrychlenou činnost srdce či halucinace. Smrtelná dávka pro dítě je podle odborníků kolem deseti miligramů, u citlivějších jedinců může problémy vyvolat i jeden miligram. Podle Kopřivy ale byla koncentrace atropinu ve zmíněné dětské kaši pouze asi 12 mikrogramů, tedy 0,012 miligramu na kilogram.

Podle inspekce se dostala kaše přes Německo do skladu dm drogerie v Česku, a z něj až na pobočky řetězce. Prodejce už zahájil stažení z oběhu. „Inspekce s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení sankce,“ doplnil mluvčí inspekce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.