Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Ve stínu výsledkové sezóny

Investice 02.11.2012 | 13:16 0 Komentářů

Z objemu obchodů v posledních týdnech a měsících je na první pohled zřejmé, že investoři již českou burzu opustili a věnují se mnohem likvidnějším trhům v Evropě, případně v USA. (Komentář Big Expert)

České akcie
Karel Kabelka, GRANT CAPITAL
Bude XETRA spásou pro pražskou burzu?
Včerejší výrazná aktivita na akciích Erste bank jen potvrdila naši tezi, že investoři se českým titulům věnují „jen když o něco jde“. Můžeme tak pozorovat extrémní aktivitu na straně jedné společně s prakticky nulovým zájmem o zbytek titulů na straně druhé. Otázkou zůstává zdali systém XETRA, který začne Pražská burza využívat „přivábí“ tolik chybějící a potřebnou likviditu zpět.

V posledním roce se převážná většina aktivity na pražské burze soustředí do několika titulů. Mezi „ty nejaktivnější“ patří ČEZ, Erste bank, Komerční banka, CETV a Telefonica O2. Zbytek akciového pole spíše paběrkuje. Člověku se ani nechce přemýšlet, jak by se situace vyvíjela pokud by v Česku padla vláda.
Ve zbytku letošního roku a tom příštím jsem nadále zastáncem dividendových jistot. Po případné korekci bych nastupoval do dlouhých pozic v akciích ČEZ, Pegas, Philip Morris, Komerční banky a v menší míře i Telefoniky O2. Spekulativní hráči se budou bezesporu soustředit na akcie CETV a NWR, jejichž fundamenty jsou však nyní velmi slabé.

Zahraniční trhy
Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers
Zatímco září na finanční trhy přineslo velmi dobrou náladu, když americký Fed oficiálně spustil třetí kolo kvantitativního uvolňování, v říjnu opojení z levných peněz začalo postupně odeznívat. Jen v USA totiž akcie téměř kompletně umazaly zářijové zisky, díky čemuž americký index S&P500 znovu bojuje o udržení důležité hranice 1 400 bodů. Přestože se ale minulý měsíc akciím zrovna nevyvedl, stále platí, že v porovnání s předchozími měsíci zažíváme zatím až nezvykle klidné období.   
Vděčni mohou být obchodníci nejen americkému Fedu, ale především ECB. Ta jen díky zářijovému vyhlášení, že v případě potřeby začne s neomezenými nákupy dluhopisů, stabilizovala situaci v Evropě a na dlouhou dobu pravděpodobně umlčela všechny zvěstovatele brzkého konce společné měny.  
Zatímco ještě v polovině roku totiž dosahoval rozdíl mezi výnosy ze španělských a německých desetiletých dluhopisů 640 bazických bodů, dnes se pohybuje na 415 bodech a dá se očekávat, že jakmile Španělsko požádá o pomoc a ECB začne s nákupy dluhopisů, podaří se tento ostře sledovaný spread narovnat ještě více. To je klíčové nejen pro uklidnění obav z dalšího prohlubování dluhové krize, ale zároveň pro efektivní transmisi měnové politiky, která zatím nemá zdaleka stejné účinky ve všech zemích eurozóny.  
Podaří-li se ECB dál snižovat dlouhodobé sazby v problémových zemích eurozóny, může Evropu čekat několik velmi stabilních měsíců. To v kombinaci s pozvolnou stabilizací v USA a Číně, které rovněž začínají těžit z uvolňování měnové politiky, odstraňuje řadu rizik, které v tomto roce finanční trhy svazovaly a značně omezuje prostor k výraznějším výprodejům na akciích a dalších rizikových aktivech.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.