Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Vatikán může do čtyř let zbankrotovat, tvrdí italský novinář

Italský investigativní novinář Gianluigi Nuzzi v knize s názvem Poslední soud uvádí, že během následujících čtyř let by mohl Vatikán zbankrotovat. Své informace čerpá z dokumentů a od představitelů Vatikánu, kteří hovoří o klientelismu a netransparentním hospodaření.  

„Františkovy reformy vatikánských financí nedostačují, je to jako byste chtěli zastavit silné krvácení náplastí,“ uvádí v knize Nuzzi. Stát se tak potýká s finanční krizí, kterou se Svatému otci nedaří řešit. Na vině jsou podle Nuzziho vysocí církevní hodnostáři a neustálé zvyšování výdajů se současným snížením příjmů. Součástí těchto příjmů jsou finanční příspěvky katolíků, které se nazývají Svatopetrský haléř. Schodek vatikánských financí prý vloni činil 44 milionů eur a předloni 32 milionů eur. Nuzzi vytýká Vatikánu také nevhodnou správu majetku. Z 4421 nemovitostí, které vlastní, je jich 800 nevyužívaných. Pronájem zbývajících je pod cenou, anebo dokonce zdarma.

Podle šéfa Správy majetku apoštolského sídla arcibiskupa Nunzia Galantina prý Vatikánu bankrot nehrozí, úsporná opatření pro zachování finanční rovnováhy jsou však na místě. „Musíme omezit výdaje, jako se to děje v každé dobré rodině nebo seriózním státě,“ řekl Galantino.

Zdroj: Novinky.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.