Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Vánoční controllingový slet: Plánování, včasné varování a rezervy

11.12. 2008 se tradičně sešli controlleři a finanční manažeři na Vánočním controllingovém sletu k diskusím nad současným děním a s tím souvisejícími tématy controllingu a finančního řízení. (Tisková zpráva Point Consulting)

 Jak a kde zní „Rytmus v krizi“?

Nebude překvapením, že jedním z hlavních témat byla stagnace ekonomiky a její dopad do podniků.

Překalkulovávání plánů, krizové scénáře, záložní plány, jsou současnou hlavní náplní finančních pozic, vánoční nálada ještě počká.

„Pojďme do interní propagace ekonomického hlediska dovnitř firmy. Učme neekonomické a zejména technické pozice“ vyzval v úvodním diskusním bloku Finanční krize, snižování nákladů a kde hledat rezervy, Karel Kloboučník, finanční ředitel, ŠKODA POWER. Také varoval před unáhlenými finančními rozhodnutími a za problematický označil přístup bank, které v této situaci firmám pozici ještě stěžují (přístup, zvyšování úroků atp.).

Jednou z variant k vyšší efektivitě je procesní přístup a navazující systémy včasného varování. Takový, dovedený do opravdového detailu představil Jiří Diviš, vedoucí úseku procesního řízení s Petrem Pešákem za ekonomiku společnosti SAZKA. Časová zpoždění, vizualizace kompetenčních modelů, zkrácení doby trvání přípravy prodeje vstupenek ze 40 na 25 dní.

Po společném obědě následovala první část „hledání rytmu“ s partnerem akce, Original Rythm Team. Ve společném bubnování se osvědčil srdeční rytmus, který podivuhodně vystihuje několikrát vyslovenou větu „návrat ke kořenům“.

Nákladové kalkulace byly předmětem odpoledního bloku. Jan Bolek, vedoucí controllingu společnosti DEK je též zastáncem procesů. Představil analýzu profitability v multidimenzionálním prostředí, její vliv na výsledky spočívající především ve správné alokaci, a tím lepší vyjednávací a rozhodovací pozice.

Poslední příspěvek controlling v krizi aneb návrat ke kořenům v režii Tomáše Slováka z DHL Information Services, uvozen slovy „Co nezabije, to posílí“ či „šance ukázat se“, otevřel otázky, které přes den ještě zůstaly otevřeny a vzal to postupně. Jak controlling přispívá k realizaci krátkodobých i dlouhodobých firemních cílů, jak vystupovat vůči „interním“ zákazníkům přes finance, procesy a nástroje po učení a vývoj. A výzvy? Redesign controllingu, specializované formy (akční, efektový a integrační controlling), efektivní procesy a nástroje a hlavně benchmarking. 

Večerním rytmem bylo „skupinové dorozumění“, „výzva k aci“ a „ztvárnění živlů“, tedy kompletní průprava na následující měsíce !?

Server Investujeme.cz byl mediálním partnerem konference Vánoční controllingový slet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.