Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

V USA netěží polovina ropných souprav

Investice 10.04.2015 | 11:14 0 Komentářů

Poslední 4 roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především zavedení horizontálních vrtů skrz břidlicové skály. Nejvíce ropy produkují tři hlavní oblasti: pánev Permian na západě Texasu, Eagle Ford na jihu Texasu a oblast Bakken v Severní Dakotě.

Díky propadu ceny ropy, který započal v polovině loňského roku, jsou těžaři nuceni zavírat vrtné soupravy a to přímo nevídaným tempem. Jako první přišly na řadu soupravy, které neměly smluvené dlouhodobé kontrakty. Počet aktivních vrtných souprav klesl téměř o 50 procent na současných 813 plošin. Přitom ještě na konci září loňského roku bylo v provozu 1592 souprav. Zůstaly jen ty nejproduktivnější, kde těžba ropy zůstává zisková i na cenové úrovni 40 USD za barel. Nabízí se tedy otázka, proč se zároveň nezpomaluje i produkce ropy? Odpovědí je produktivita. Nové vrty dokážou produkovat ropu rychleji, a tak dohánějí výpadek v počtu klesajících souprav. Spojené státy díky tomu produkují nejvíce ropy od roku 1973.

Graf č. 1: Denní produkce ropy v tisících barelech a počet aktivních ropných souprav v USA (Zdroj: Bloomberg)

clipboard0655

Uvedené dokazuje i poslední měření zásob černého zlata ze dne 8. 4. 2015, kdy jejich týdenní přírůstek v USA činil neuvěřitelných 10,9 milionu barelů. Jedná se tak o největší zvýšení ropných zásob za posledních 15 let. 

Graf č. 2: Týdenní změna zásob ropy v USA v milionech barelů (Zdroj: Bloomberg)

clipboard0656

Investiční banka Goldman Sachs odhaduje, že zásoby ropy v terminálu Cushing dosáhly 90 % kapacity. Přesto všechno se však cenová úroveň 40 USD za barel jeví jako silná a trh prozatím nemá tendenci ji pokořit směrem dolů.

Graf č. 3: Měsíční vývoj ceny futures kontraktu na ropu WTI v USD za barel (Zdroj: Colosseum, a.s.)

clipboard0657

Z pohledu technické analýzy, tak přichází příhodný čas, kdy po rychlém cenovém propadu může přijít korekce směrem vzhůru. Úroveň 40 dolarů byla v minulosti trhem již několikrát testována a existuje pravděpodobnost, že se tak stane i nyní. Nakupovat ropu mohou investoři například skrze pákové futures kontrakty obchodující se na americké burze NYMEX. Jejich specifikaci naleznete zde.

Petr Habiger, analytik, Colosseum, a.s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.