Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

V týdnu bez významných dat se očekává jen mírný vývoj

InvesticeMakro 10.12.2013 | 10:36 0 Komentářů

Vypadá to, že indexy budou tento týden pokračovat v růstu, který byl v pátek nastartován, byť pouze mírném. Nahrávat tomu bude i relativně klidný týden, ve kterém se nedočkáme zveřejnění důležitých makroekonomických dat (komentář Noble Securities).

Minulý týden na akciových trzích: korekce, v pátek opět růst

Akciové trhy v minulém týdnu korigovaly svůj předchozí růst, přičemž již tradičně byly evropské korekce hlubší, než ty americké. Americký akciový index SP500 téměř celý minulý týden klesal až pod psychologickou hranici 1 800 bodů (ve čtvrtek uzavřel na 1 783,4 bodu) do chvíle, kdy se objevila očekávaná data americké zaměstnanosti mimo zemědělský sektor (non-farm payrolls, NFP). Zpráva o tom, že americká ekonomika dokázala vytvořit 203 tisíc nových pracovních míst (což je o 23 tisíc, než se očekávalo) poslal index opět vzhůru a ten v pátek po prudkém růstu uzavřel na 1 804,2 bodech. Velmi podobně se vyvíjel i Dow Jones, který se sice vrátil pod psychologickou hranici 16 000 bodů a ve čtvrtek trh uzavřel na 15813, v pátek však velkou část těchto ztrát umazal a vyšplhal se až na 16 012 bodů. Obdobně i německý DAX během týdne poklesl až na 9 080,8 bodu, v pátek ale po vzoru svých amerických kolegů rostl a uzavřel na 9 202,3 bodech.

Mlčení ECB potěšilo spekulanty na růst eura

Přestože čísla non-farm payrolls hovoří o pozitivním vývoji americké ekonomiky, posilovalo euro – na měnovém páru s dolarem se dostalo až nad cenu 1,37 EUR/USD, na které v pátek uzavřelo. Jak je to možné? Evropská centrální banka totiž na svém čtvrtečním zasedání ani nenaznačila, že by snad v dohledné budoucnosti chtěla měnovou politiku dále uvolňovat. To euru pomohlo a potěšilo všechny, kteří spekulují na jeho růst.

Tento týden se očekává mírný růst indexů

Celková situace na trzích zůstává stále stejná – americké kvantitativní uvolňování přináší do ekonomiky každý měsíc 85 miliard dolarů a udržuje trhy ve stavu setrvávajícího optimismu. Současně platí, že se indexy pohybují poblíž svých maxim a tak ani nákupy nedávají příliš smysl. Vypadá to, že indexy budou tento týden pokračovat v růstu, který byl v pátek nastartován, byť pouze mírném. Nahrávat tomu bude i relativně klidný týden, ve kterém se nedočkáme zveřejnění důležitých makroekonomických dat.

Devizové trhy: vývoj eura ovlivní aktuální data

Z dlouhodobého hlediska platí, že euro je nyní silnější měnou než dolar, a to z důvodu velmi expanzivní měnové politiky americké centrální banky. Americkému dolaru jako bezpečnému přístavu se zároveň příliš nedaří v klidné a optimistické atmosféře, která nyní na trzích panuje. Zároveň ale platí to, že euro má za sebou v posledních týdnech velmi prudký růst, kterému by slušela určitá korekce. Vyplatí se tak určitě sledovat makroekonomický kalendář.

Očekávané události

Tento týden očekáváme data z kategorie méně významných. Z Evropy to budou v úterý revize italského HDP nebo v pátek španělský Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP). V USA ve čtvrtek zveřejní výsledky maloobchodních prodejů a počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a v pátek index cen výrobců. 

Adéla Hrušková a Marko Antič, analytici společnosti Noble Securities

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.