Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

V tuzemském průmyslu pokračoval i počátkem letošního roku pokles výroby

12.03.2020 | 14:31 0 Komentářů

Lednový meziroční pokles průmyslové výroby o 1,4 % vyšel v souladu s očekáváním a z pohledu finančních trhů tak nejde o překvapení.
Nicméně platí konstatování, že v tuzemském průmyslu pokračoval i počátkem letošního roku pokles výroby, a to i přes určité pozitivní záblesky, jež přišly například z Německa.
Podstatné ale je, že v rámci nejistot spojených s koronavirem budou data za letošní leden a únor brána s nadhledem, coby obrázek vzdálenější historie, jenž příliš nenapoví o možném vývoji do dalších měsíců.

Průmyslová výroba v lednu klesla meziročně o 1,4 %, když trh očekával propad o 1,5 %.
Výroba výrazněji poklesla v případě těžby a dobývání, a ještě výraznější byl propad výroby a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu.

Pokles ve zpracovatelském průmyslu byl méně výrazný, nicméně výroba se meziročně snížila i v tomto sektoru.
V případě zpracovatelského průmyslu stojí za zmínku především pětiprocentní propad výroby kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, jenž sám o sobě stáhl celkovou průmyslovou výrobu dolů o 0,6 procentního bodu.
Tříprocentní růst naopak vykázala výroba motorových vozidel, toto odvětví by samo o sobě naopak tlačilo průmyslovou výrobu nahoru o 0,6 procentního bodu.

Mírný růst vykázaly nové průmyslové zakázky, a to díky růstu zakázek v rámci samotné české ekonomiky, jenž byl nejsilnější od loňského července.
Nové zakázky ze zahraniční pokračovaly v poklesu, ten byl ale znatelně mírnější než v předchozích třech měsících.

Průzkumy a oficiální data o vývoji v německém průmyslu za letošní první dva měsíce přinesla vcelku pozitivní překvapení, z nichž by za normálních okolností měl těžit i středoevropský region.
Problémy spojené s koronavirem, tedy nejprve narušování dodávek z Číny a nyní pokles aktivity v samotné Evropě, ale naznačují, že počínaje březnem začnou chodit slabší čísla jak v rámci oficiálních statistik průmyslové výroby a objednávek, tak v rámci průzkumů ze zpracovatelského průmyslu.

Za rok 2019 jako celek průmyslová výroba klesla o 0,2 %, výhled pro letošní rok se v souvislosti s koronavirem bohužel zhoršuje.
Původně jsem pro letošek očekával růst tuzemské průmyslové výroby zhruba v pásmu 1 % až 2 %, klíčovým faktorem se zdál být vývoj na poli obchodních válek a vztahů v mezinárodním obchodě obecně s implikacemi pro aktivitu v západoevropském průmyslu.
V souvislosti s koronavirem se lze obávat, že letošní první i druhé čtvrtletí přinese meziroční pokles tuzemské průmyslové výroby.

Stále je zde šance, že pokud se situace ohledně koronaviru v průběhu jara zklidní, tak ve druhé polovině roku 2020 můžeme vidět výrazné oživení v tuzemském průmyslu a dalších sektorech české ekonomiky.
To by samo o sobě bylo velmi příznivé, nicméně koronavirus povede k přepsání výhledu pro letošní rok jako celek směrem dolů jak v případě průmyslu, tak v případě odhadu růstu české ekonomiky, vyjádřeno ukazatelem HDP.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.