Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

V případě oslabování eura vůči dolaru by mohla koruna čelit ztrátám

Investice 20.01.2014 | 11:28 0 Komentářů

Obchodování na devizových trzích bylo na začátku nového týdne ovlivněno předchozími údaji z amerického trhu práce. Horší než očekávaný prosincový výsledek v podobě vytvoření pouze 74 tisíc nových pracovních míst učinil další výhled měnové politiky Fedu nejasným, což bylo pro investory znepokojující. (Komentář Western Union Business Solutions Česká Republika )

Avšak po zveřejnění dalších ekonomických ukazatelů z USA spolu s dodatečnými komentáři Fedu a zveřejněním Béžové knihy Fedu se situace opět podstatně vyjasnila. Tato vize pomohla dolaru k růstu na základě dalšího očekávaného omezení programu kvantitativního uvolňování. Zveřejněná data z eurozóny byla naopak vůči americkým v ostrém kontrastu. Slabé ukazatele růstu ale nebyly jediným údajem, který držel euro během týdne pod tlakem. Tržní úrokové sazby začaly v některých částech Evropy vykazovat růst, který zhoršil výhled poptávky po úvěrech. Slabší poptávka negativně ovlivnila ekonomický růst a i nadále zůstává největší obavou ECB. Během týdne také vystoupil francouzský prezident Hollande, který se trhy snažil přesvědčit o připravenosti implementovat dlouho očekávané reformy, které by učinily francouzskou ekonomiku více konkurenceschopnou. Po jeho proslovu však nebyli obchodníci příliš přesvědčeni o jeho schopnosti zavést zmíněná opatření. Z údajů z Velké Británie stojí za zmínku ukazatel spotřebitelské inflace, který poprvé po 4 letech klesl na inflační cíl centrální banky na úrovni 2%. Spekulace před samotným zveřejněním vedly ke zvýšené volatilitě na libře. V důsledku zlepšeného sentimentu investorů a nízké averze vůči riziku se na trhu snížila poptávka po bezpečných měnách, čímž došlo k oslabení švýcarského franku a japonského jenu. K tomuto sentimentu přispěla i Světová banka, která zveřejnila zprávu o výhledu globální ekonomiky, který počítá s vyšší revizí hospodářského růstu největších světových ekonomik.

Česká měna postupně vrátila své zisky vůči euru a dolaru ze začátku týdne. Pohyby koruny byly do značné míry závislé na dění na vyspělých trzích a na vývoji eurodolarového páru. Ukazatel průmyslové inflace vyšel nad odhady ekonomů a to především na základě vyšších cen pohonných hmot a uhlí. Nejnovější ukazatele inflace tak potvrzují záměr centrální banky z minulého roku intervenovat na devizových trzích ve snaze devalvovat korunu a zabránit tak deflačním tlakům. Dění na domácí politické scéně nemělo na korunu žádný vliv.

Hlavní události tohoto týdne

Tento týden bude obchodování s korunou ve znamení absence jakýchkoliv kurzotvorných ukazatelů, a proto budou pohyby české měny závislé hlavně na míře averze vůči riziku a na sentimentu investorů. Pokud by euro pokračovalo ve vztahu k americkému dolaru v dalším oslabování, mohla by koruna čelit dalším ztrátám.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.