Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

V Praze budou diskutovat odborníci o finanční krizi

Téměř 400 odborníků od nás a ze zahraničí se v úterý 9. prosince sejde v Praze, aby jednali o dopadech světové finanční krize na Českou republiku a evropský region. Jednání se uskuteční v rámci III. Mezinárodního finančního fóra Zlaté koruny s názvem Svět ve finanční krizi: Konec bezstarostných časů? v TOP Hotelu Praha.(tisková zpráva Zlaté koruny)

Záštitu nad akcí převzal ministr financí Miroslav Kalousek, který na fóru vystoupí s jedním z hlavních referátů. Na fóru dále vystoupí řada předních ekonomů a finančních odborníků, jako např. Jan Švejnar, profesor Michiganské univerzity v USA, Anton Marcinčin, ekonom Světové banky, Paul van den Noord, člen direktoria Evropské komise, Robert Holman, člen bankovní rady ČNB a mnozí další. Ve svých příspěvcích zhodnotí současné přístupy k řešení krize a posoudí možné varianty dalšího vývoje.

Pozvání na toto setkání přijal i bývalý premiér Miloš Zeman, který poprvé od svého odchodu z vlády vystoupí na takovéto úrovni k závažnému ekonomickému tématu. Své vystoupení nazval Zkušenosti z finanční krize v České republice.

Účastníky fóra budou ředitelé a vrcholoví manažeři podniků, představitelé bank a finančních institucí, např.  Asociace pro kapitálový trh ČR nebo Burzy cenných papírů Praha. Ze složení účastníků je patrné, že pozornost bude věnována jak bankovnímu sektoru, kde krize vznikla, tak kapitálovým trhům, které na ni bezprostředně reagovaly.

Diskutovat se bude i o dopadech krize na podnikovou sféru. V diskusi vystoupí prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl a prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Na to, jaká opatření mohou podnikům v současné době pomoci a jejich postavení zlepšit, bude odpovídat Daniel Stelter, šéf evropské pobočky Boston Consulting Group.

Finanční fórum Zlaté koruny se navíc stane místem setkání, které není zcela běžné. Na fórum byli pozváni všichni dosavadní ministři financí, kteří se na tomto postu v české vládě od roku 1989 vystřídali. Včetně současného ministra Miroslava Kalouska se jich vystřídalo celkem devět. Někteří, jako Bohuslav Sobotka a Vlastimil Tlustý, zůstali v politice. Jiní, jako Ivan Pilip, Pavel Mertlík nebo Jiří Rusnok, pracují ve finančním sektoru. Mají tak s krizí přímou zkušenost a mohou její obraz a vnímání rozšířit o svůj specifický pohled. Například současný hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík vystoupí s příspěvkem Česká ekonomika v regionálním kontextu.

Česká televize zaostří pozornost na finanční krizi

V den konání III. Mezinárodního finančního fóra Zlaté koruny 9. prosince se Česká televize ve svém zpravodajském pořadu „Zaostřeno na ….“ na ČT24 a v dalších vysílacích časech v průběhu celého dne zaměří na otázky spojené s dopady finanční krize na Českou republiku a evropský region. Využije k tomu živé vstupy z probíhajícího finančního fóra, rozhovory s jeho domácími i zahraničními účastníky a  aktuální komentáře.

V úterý 9. prosince od 9:30 hodin bude možné sledovat na www.zlatakoruna.info celý průběh III. Mezinárodního finančního fóra Zlaté koruny v on-line přenosu.

Den po konání finančního fóra, ve středu 10. prosince, vydá Mladá fronta DNES redakční speciál, ve kterém přiblíží a rozebere názory, které zazněly na finančním foru.

Podrobnější informace o programu III. Mezinárodního finančního fóra Zlaté koruny a o obsahu jednotlivých vystoupení jsou uvedeny na wwww.zlatakoruna.info.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.