Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

V práci se loni zranilo 40 tisíc Čechů, úrazů ubývá

Investice 14.05.2014 | 14:55 0 Komentářů

Podle Státního úřadu inspekce práce loni v důsledku pracovního úrazu zemřelo 109 lidí.

V práci se loni zranilo 40 tisíc Čechů, úrazů ubývá

Praha – V zaměstnání se loni zranilo 40 128 lidí, 109 z nich zranění podlehlo, následky si pak nese 1367 pracovníků. Vyplývá to z údajů Státního úřadu inspekce práce (SÚIP).

Podle ředitele úřadu Rudolfa Hahna pracovních úrazů i úmrtí loni ubylo. V roce 2012 inspektoři zaznamenali 40 836 úrazů, předloni 42 433.

„V posledních deseti letech úrazovost klesá jak do počtu pracovních úrazů, tak i do počtu smrtelných úrazů. Přibližně před deseti lety byla smrtelná úrazovost dvojnásobná a celková úrazovost asi o padesát procent vyšší,“ upřesnil Hahn. Upozornil, že čísla představují úrazy, o nichž se úřady dozvědí. Řada zranění se totiž nenahlásí.

Za poklesem počtu úrazů stojí podle inspektorátu práce i ekonomická krize. Klesá totiž zaměstnanost. Dalším faktorem je pak technický pokrok a nové technologie. Ředitel úřadu ale neočekává, že by s nynějším postupným oživováním ekonomiky úrazů výrazně přibylo.

Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) plánuje, že by v budoucnu inspektoři měli víc spolupracovat s odbory. „Bez nich nemohou být kontroly na pracovišti úspěšné. Chceme ale zároveň spolupracovat i se zaměstnavatelskými svazy,“ uvedla Marksová.

Firmy má ke zlepšování pracovních podmínek motivovat i ocenění Bezpečný podnik. Získalo ho dosud 74 zaměstnavatelů.

SÚIP má po republice osm inspektorátů. Pracuje pro něj celkem 532 inspektorů. Bezpečnost práce sleduje asi 200 z nich. Zhruba 150 lidí se věnuje dodržování pracovněprávních předpisů a zbytek pak nelegálnímu zaměstnávání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.