CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

10. 01. 2022

0 komentářů

V pondělí je poslední možnost přihlásit se k paušální dani, nevyplatí se ale všem živnostníkům

 

Teď, nebo nikdy. Nebo aspoň letos ne. V pondělí 10. ledna končí pro letošní rok možnost pro stávající živnostníky přihlásit se k paušální dani. Kdo začne podnikat v průběhu roku, může se k paušální dani přihlásit se začátkem podnikání.

Loading 

Paušální daň se oproti minulému roku zvyšuje, a to o 525 korun na 5 994 korun měsíčně. Takže ti, co už v tomto režimu jsou, by si měli změnit částku na trvalém příkazu. Stejně jako loni je však platba za leden prodloužena do 21. února, jinak je daň splatná vždy do 20. dne daného měsíce.  Pokud si ale dá živnostník na čas, musí v únoru zaplatit rovnou za oba měsíce, tedy celkem 11 988 korun,“ podotýká Michal Jelínek, partner V4 Group.

Měsíční výše paušální daně pro následující zdaňovací období, tj. pro rok 2022, činí 5 994 korun. Uváděná částka sestává z minimálního zdravotního pojistného ve výši 2 627 korun, minimálního sociálního pojistného navýšeného o 15 procent, tedy 3 267 korun a daně z příjmů ve výši 100 korun.

Pokud se někdo chce přihlásit k paušální dani, stačí vyplnit oznámení o vstupu do finančního režimu na stránkách finanční správy: https://ouc.financnisprava.cz/osvcpp/form/danovySubjekt. Poslat pak formulář můžete datovou schránkou, poštou nebo na podatelně úřadu.

Výhodou paušální daně je nižší administrativní zátěž, zahrnutí vyššího odvodu na sociálním pojištění a nižší pravděpodobnost daňové kontroly. Pokud však živnostník platí minimální zálohy na sociálním a zdravotním pojištění a jeho daň z příjmu je nulová, zaplatí na paušální dani o 526 korun měsíčně víc,“ vysvětluje Markéta Szotkowská, daňová expertka V4 Group a dodává, že se dále daň nevyplatí živnostníkům, kteří uplatňují slevu na dani. „V případě, že jsou manželé oba živnostníci, vyplatí se, aby jeden uplatňoval paušální daň a druhý nikoliv. V rodinném rozpočtu pak nebude chybět například daňové zvýhodnění na děti nebo odečet úroků z hypotéky,“ dodává Szotkowská.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Daňové škrty: Zrušení některých daňových slev dopadne na většinu obyvatel

Ministr financí Zbyněk Stanjura prohlásil, že chce zrušit další daňovou úlevu. Jedná se o zrušení daňového zvýhodnění odborových příspěvků. Vláda se přitom už dříve nechala slyšet, že uvažuje o škrtu některých slev vztahujících se k dani z příjmu. Podle ministra financí jsou všechny daňové slevy, které by chtěl zrušit, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 03. 2023

Glosa: Kde snížit a kde zvýšit daně?

Index Mezinárodní daňové konkurenceschopnosti za rok 2022 nutí k zamyšlení, jak to s vlivem českého daňového systému na ekonomiku vlastně je. Na začátek jedno poměrně zajímavé překvapení – český daňový systém se v žebříčku všeobecné konkurenceschopnosti daňových systémů 38 zemí umístil na pátém místě. Před Českou republikou se v tomto porovnání […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 03. 2023

Paušální daň. Jen proklínaná daňová výjimka?

Ke dni 13. ledna 2023 evidovala Finanční správa 31 500 nových oznámení o vstupu do paušálního režimu daně z příjmů na rok 2023. Daně a odvody tak bude tento rok paušálně platit až 100 tisíc živnostníků. Má tato daňová výjimka opodstatnění? Některým žadatelům o paušální režim byla […]

Text: Filip Kučera

22. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *