Sobota 16. října. Svátek má Havel.

V pololetí čistý zisk ČEZ klesl o více než polovinu

Investice 07.08.2018 | 13:24 0 Komentářů

Energetické společnosti ČEZ v pololetí meziročně klesl zisk o 54 procent na 7,7 miliardy korun. Důvodem takového poklesu jsou hlavně jednorázové výnosy v loňském roce, a to ve výši téměř sedmi miliard korun, především prodej akcií MOL.

Na zisku se také negativně podepsal i růst tržních cen elektřiny. Tržby v pololetí klesly o 14 procent na 86,3 miliardy korun. Skupině ČEZ klesl zisk už během prvního čtvrtletí letošního roku.

Podle tiskové zprávy reálný výsledek prvního pololetí je prý v souladu s očekáváním a Skupina ČEZ potvrzuje očekávanou výši čistého zisku očištěného za celý rok 2018 na úrovni 12 až 14 mld. Kč a také očekávanou výši provozního zisku před odpisy (EBITDA) na úrovni 51 až 53 mld. Kč.

Největší vliv na meziroční pokles EBITDA za první pololetí měl dopad růstu tržních cen elektřiny na dočasné přecenění zajišťovacích kontraktů na dodávky elektřiny z plánované výroby na druhé pololetí 2018,“ uvedl místopředseda představenstva a finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Dále dodal, že tento dočasný negativní vliv ve výši 1,2 miliardy korun bude kompenzován ve druhém pololetí.

Ceny elektřiny rostou

„Velkoobchodní ceny elektřiny na rok 2019 stouply od začátku roku o více než 20 procent zejména vlivem růstu ceny emisních povolenek. Na příští rok máme nyní prodáno 77 procent plánované výroby za průměrnou cenu téměř 33 EUR/MWh, na rok 2020 je prodáno 48 procent výroby za průměrnou cenu 36 EUR/MWh a na rok 2021 je prodáno 19 procent za téměř 36 EUR/MWh,“ říká člen představenstva a ředitel divize obchod a strategie ČEZ Pavel Cyrani.

Zdroj: Tisková zpráva ČEZ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.