Neděle 06. prosince. Svátek má Mikuláš.

V oblasti M&A roste zájem o pojištění závazků z prohlášení a záruk

25.11.2019 | 11:03 0 Komentářů

Analýza více než 500 transakcí zpracovaných právní kanceláří Eversheds Sutherland dochází k uzavíraní pojistek závazků přibližně 14 procent transakcí v Evropě a dvojnásobný podíl v USA.

Jedná se o tzv. pojistku Warranties & Indemnities, kterou dává prodávající za stav prodávané společnosti (za správnost účetnictví, plněné závazky a další). Obvykle je smluvní cena placena postupně podle toho, jak se ukazuje, že je firma skutečně v dobré kondici. Zádržné může činit deset až dvacet procent hodnoty transakce. V případě, že prodávající požaduje úhradu kupní ceny ihned, je to možné po předložení uvedené pojistky.

„Tento typ pojištění se na vyspělých trzích M&A používá už velmi dlouho. Je logické, že s dospíváním tuzemského trhu roste zájem o tento instrument i v České republice,“ uvádí advokát Radek Váňa z Eversheds Sutherland. Trend potvrzuje i Hana Pavelková ze společnosti Renomia. Pojištění podle ní požadují především fondy soukromého kapitálu, v případě kdy „uzavírají podfond a chtějí rozdělit příjmy svým investorům“, oblíbené je také mezi infrastrukturními fondy a realitními investory. „Cena pojištění je zhruba 0,8 až 1,5 procenta z limitu pojistné smlouvy, který se obvykle rovná limitu odpovědnosti prodávajícího. K tomu je třeba připočítat náklady na právního a finančního poradce pojistitele ve výši zhruba deset až patnáct tisíc eur,“ doplňuje Pavelková.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.