Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

V oběhu jsou nové bankovky s vylepšenými bezpečnostními prvky

Investice 06.09.2018 | 13:23 0 Komentářů

Česká národní banka uvedla do oběhu nové vzory bankovek v hodnotě 100 a 200 korun. Celkový vzhled bankovek sice zůstal zachován, ale ty nové mají posílené bezpečnostní prvky proti padělání a umožní snadnější zpracování na technických zařízeních.

Starší bankovky zůstanou v platnosti, ale budou postupně nahrazeny novým vzorem. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka podle kterého jde o poslední změnu bankovek na dalších pět let.

Novými vzory stokoruny a dvousetkoruny završujeme takzvanou inovovanou emisi českých bankovek, zahájenou v roce 2007. Změny spočívají v nových prvcích proti padělání. Umožní však také oboustranné zpracování bankovek na moderních strojích, a tudíž efektivnější zajištění hladkého peněžního oběhu,“ uvedl Rusnok.

Letos bude vyrobeno a dodáno 40 milionů stokorunových bankovek a 35 milionů dvousetkorun. „Nahrazeny v oběhu budou ovšem postupně a budeme ještě spotřebovávat i ty staré vzory,“ uvedl ředitel sekce peněžní a platebního styku ČNB Josef Ducháček. Celá výměna za nové vzory tak bude trvat až 3,5 roku.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.