Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

V nových tunelech metra si nezavoláte, smlouva má zpoždění

Investice 31.03.2015 | 11:10 0 Komentářů

Po pokrytí nových úseků plánují operátoři dostat signál i do celé sítě pražského metra.

V nových tunelech metra si nezavoláte, smlouva má zpoždění

Praha – Až se v pondělí rozjede metro po novém úseku linky A z Dejvické do Motola, cestující si v tunelech nezavolají. Smlouva na pokrytí nové části pražského metra mezi telekomunikačními operátory a Dopravním podnikem hlavního města Prahy totiž stále není uzavřena.

“Po mnoha složitých jednáních jsme ve stavu, kdy funguje pokrytí ve stanicích a finalizujeme jednání o pokrytí tunelů. V současné době tunely tedy pokryté nejsou,” potvrdil generální ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš na společné tiskové konferenci s operátory.

O zpoždění informoval online deník Aktuálně.cz už v pátek. Dohoda se měla původně dokončit už v únoru, ale neshody mezi operátory a dopravním podnikem její podpis oddálily. Hlavním důvodem jsou rozdílné názory na finanční podmínky.

Podle zástupců operátorů je nyní již těsně před podpisem. Platí tak zatím pouze původní smlouva, na jejímž základě operátoři pokryli rychlým mobilním internetem LTE nové stanice.

Pokrývání tunelů po spuštění provozu se nicméně výrazně prodlouží, jelikož v nich půjde pracovat jen několik hodin denně v noci. “Spuštění signálu v metru tak odhadujeme asi čtyři měsíce po podpisu smlouvy,” říká Jiří Švarc, ředitel vývoje sítě Vodafone.

Celé náklady na pokrytí metra mají uhradit operátoři, kteří budou navíc za technologii platit městu nájem. Celkem se náklady na pokrytí nového úseku včetně tunelů vyšplhají na 35 milionů korun.

Po dokončení pokrývání nových úseků metra začnou operátoři pracovat na pokrývání současných úseků. “Všichni tři operátoři mají zájem co nejdříve odstartovat pokrývání celého metra,” říká Milan Hába, ředitel technologických a obchodních inovací T-Mobile.

Podle odhadů by se náklady na pokrytí všech stanic a tunelů sítěmi rychlých mobilních dat měly vyšplhat až na půl miliardy korun. Zastaralé technologie, které zajišťují současné pokrytí stanic, se ale budou muset kompletně vyměnit. Pokrytí celého metra tak podle operátorů zabere několik let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.