Pátek 22. března. Svátek má Leona.

V květnu burza RM-SYSTÉM přeci jen v záporu?

Ačkoli to tak ještě minulý týden nevypadalo, předposlední obchodní týden otočil kormidlem zhodnocení burzy RM-SYSTÉM o 180 stupňů. Nejenže index RM poklesl v rámci posledního týdne, ale zároveň dosáhl na nižší hodnotu, než na které v úvodu měsíce zahajoval. Důvodem pro pokles trhů v uplynulém týdnu byly pokračující obavy o vývoj některých zemí Eurozóny, vyvolávající napětí mezi investory, zejména pak u bankovních titulů. (Martin Hloušek, RM-Systém)

Do hry opět vstupuje Čína, která nadále projevuje zájem o dluhopisy některých evropských zemí. V tomto týdnu projevila zájem o portugalské dluhopisy a trhům tak dodala potřebné pozitivní impulsy. Dostupné fundamenty ze světových ekonomik vyznívaly opět smíšeně, když pozitivní hodnoty německé podnikatelské nálady (Ifo) následovaly po zklamání z údajů o nákupním apetitu manažerů ve stejné zemi. Rovněž americké údaje o vývoji dávek v nezaměstnanosti či růstu HDP nepůsobí dojmem výrazně zlepšené situace. Není proto divu, že jsme se po delší době dočkali výraznějších poklesů světově nejvíce sledovaných burzovních indexů, které ovlivňovaly také vývoj našich trhů.

Index burzy RM-SYSTÉM v uplynulém týdnu oslabil o 0,54 %, když úvod týdne zahájil na hodnotě 2 552,23 bodů a zakončil obchodní seanci na 2 538,52 bodech. Průměrný denní objem obchodů dosáhl 24,62 milionů Kč. Celkově byly zobchodovány v uplynulém týdnu akcie v hodnotě 123,08 milionů Kč. Ve spanilé jízdě pokračuje nadále společnost Fortuna Entertainment Group, které se korekce zatím vyhýbá, a špatné zprávy netýkají. Fortuna nadále těží ze situace okolo Sazky, která se v tomto týdnu vyostřila v podání návhru generálního ředitele společnosti na pozastavení loterijní činnosti společnosti. Ve středu se zároveň uskutečnila valná hromada akcionářů Fortuny, kteří dle očekávání odsouhlasili dividendu ze zisku roku 2010 ve výši 0,3 EUR na akcii. Hospodářské výsledky reportovaly společnosti Pegas Nonwovens, AAA Auto a Orco Property Group. Během týdne došlo na pozastavení obchodování s akciemi společnosti ECM Real Estate Investments, k čemuž došlo po prohlášení Městského soudu v Praze, že se společnost nachází v úpadku. V pátek bylo obchodování s akciemi společnosti na burze RM-SYSTÉM obnoveno, přesto však akcie společnosti poklesly nejvíce ze všech titulů obchodovaných v segmentu EasyClick. Nová investiční doporučení byla vydána v tomto týdnu ve prospěch společností ČEZ a Telefónica O2.

Průměrný denní objem obchodů v květnu výrazně nižší, než v předchozích letech
Pro milovníky statistiky bude jistě zajímavý vývoj v objemech obchodů a zhodnocení indexu RM v měsíci květnu za posledních 5 let. Přestože ještě není květen roku 2011 zcela za námi, můžeme říci, že po velmi bohatých letech 2009 a 2010 se objem obchodů navrátil ke svým předchozím průměrným hodnotám. Z hlediska srovnání průměrného denního objemu obchodů na burze RM-SYSTÉM, byl letošní květen druhým nejslabším za posledních 5 let. Méně se již obchodovalo pouze v roce 2008. Konkrétní údaje ukazuje následující tabulka.

Rok

Průměrný denní objem

2007

33,42 milionů Kč

2008

21,60 milionů Kč

2009

66,45 milionů Kč

2010

65,42 milionů Kč

2011

25,09 milionů Kč

Tabulka č. 1 – www.rmsystem.cz

Květnového zhodnocení indexu RM druhé nejslabší za posledních 5 let
Rovněž zhodnocení indexu RM v květnu, bylo za posledních 5 let druhé nejslabší. Pošramocená pověst měsíce května, o kterém se s despektem hovoří mezi světovými investory, se investorům u akcií z burzy RM-SYSTÉM v posledních letech vyhýbala. Vyjma loňského, velmi dramatického období, se index za posledních 5 let nacházel třikrát v zeleném teritoriu. V letošním roce se zdá, že se květnové poklesy dotknou i tuzemského trhu a podruhé za posledních 5 let bude index RM za květen v záporu. Údaje za posledních 5 let ukazuje následující tabulka.

Rok

Zhodnocení indexu RM

2007

+ 4,25 %

2008

+ 3,32 %

2009

+ 1,45 %

2010

– 8,27 %

2011

– 2,27 %

Tabulka č. 2 – www.rmsystem.cz

Orco Property Group snížilo v 1. čtvrtletí ztrátu, zároveň však také poklesly tržby
Ve čtvrtek vyhlásil výsledky svého hospodaření za 1. čtvrletí roku 2011 tuzemský developer, společnost Orco Property Group. Čistá ztráta dosáhla 4,37 milionů EUR, což je oproti ztrátě za stejné období loňského roku výrazně níže. Tehdá činila ztráta 15,6 milionů EUR. Dochází tak nadále ke snižování záporných hodnot čistého zisku, když v posledním čtvrtletí roku 2010 dosahovala tato hodnota 8,5 milionů EUR. Spolu s poklesem čisté ztráty se však zároveň snížily také tržby, což již tak pozitivně nevyznívá. Meziroční pokles dosáhl hodnoty přibližně 24 %, přičemž v absolutních hodnotách došlo k poklesu na 39,1 milionů EUR z 51,5 milionů EUR. Společnost tento pokles vysvětluje nižšími prodeji v rezidenčním segmentu, kde se orientuje zejména na development v prestižních lokalitách. Zároveň byl z tohoto důvodu pozměněn výhled tržeb pro letošní rok. Skupina nově počítá s tržbami v rozmezí 340 – 370 milionů EUR, původně se vyhlíželo 350 – 370 milionů EUR. Nadále však platí, že celkovou výši tržeb bude ovlivňovat prodej budovy Sky Office v německém Düsseldorfu. Akcie společnosti v tomto týdnu zakončily obchodování na stejné ceně jako v pondělí – 227,6 Kč

Pegas Nonwovens v souladu s očekáváním a potvrzeným výhledem na letošní rok
Hospodářské výsledky za 1. čtvrtletí vyhlásil také výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Společnosti se i přes historická maxima cen vstupních materiálů podařilo oproti stejnému období loňského roku navýšit čistý zisk. Tržby z prodeje vlastních výrobků vzrostly o 19,2 % na 41 milionů EUR. Vzhledem k vyšším cenám polymerů a zpoždění v přenesení těchto cen do prodejních cen výrobků, došlo k poklesu ukazatele EBITDA (provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) o 6,6 % na 8,3 milionů EUR. Díky výrazně nižším odpisům oproti stejnému období loňského roku, když jejich výše poklesla o 48,1 %, společnost dosáhla kladného výsledku hospodaření na úrovni EBIT (provozní zisk před úroky a daněmi). EBIT vzrostl v meziročním srovnání o 28,9 % na 6,1 milionů EUR. Celkový čistý zisk dosáhl díky kurzovým změnám ve vývoji CZK vůči EUR a vyššímu zdanění hodnoty 6,38 milionů EUR, což znamená meziroční pokles o 16,5 %. Kde jinde lze tak krásně kličkovat mezi hodnotami „vyšší,nižší“ než v účetnictví? Společnost zároveň potvrzuje výhled pro celý rok 2011, kdy nadále očekává růst ukazatele EBITDA v rozmezí 2 – 7 %. Pro druhé čtvrletí roku se však nadále počítá s poklesem v ziskovosti, když budou nadále působit rostoucí ceny polymerů. K jejich poklesu by dle projekce společnosti mělo dojít v druhé polovině roku. Akcie společnosti Pegas Nonwovens vzrostly na 443 Kč, což v relativním vyjádření znamená růst o 0,66 %.

Nová investiční doporučení na ČEZ a Telefónicu
Počet nový investičních doporučení tentokrát rekordy trhat nebude. V podstatě jsou k dispozici pouze dva údaje. Jeden hodnotí pozitivně akcie ČEZu pro nadcházející období, druhé doporučení naopak obavy z výsledků Telefónicy O2. Analytici nepříliš známe firmy Collins Steward zvyšují doporučení pro akcie tuzemského energetického gigantu na „koupit“ z „držet“ a zvyšují cílovou cenu na 1 050 Kč. 6.6.2011 se bude v Německu rozhodovat o dalším vývoji jaderné energetiky u našich západních sousedů a nic jiného, než vyhlášení termínů uzavření tamějších jaderných elektráren se nečeká. Pozitivní zprávy pro ČEZ mohou být ale krátkodobě vyváženy negativním zvýšením nákladů v případě, že budou němečtí sousedi prosazovat své názory i zahranicemi své země. 7.6.2011 má ČEZ rozhodný den pro nárok na dividendu ve výši 50 Kč na akcii. Akcie ČEZu v tomto týdnu ztratily 1,69 % a uzavřely na 929 Kč.

Slabší hospodářské výsledky za 1. čtvrtletí roku 2011 naopak vedou ke snížení cílové ceny telekomunikační společnosti Telefónica O2, kterou v tomto týdnu ohodnotila Komerční banka. Její nové doporučení bylo změněno na „držet“ z „koupit“ a cílová cena snížena na 422 Kč z hodnoty 430 Kč. Akcie Telefónicy v tomto týdnu oslabily o 0,53 %.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.