CZK/€ 23.985 +0,15%

CZK/$ 22.380 -0,74%

CZK/£ 27.394 +0,07%

CZK/CHF 24.158 -0,59%

25. 05. 2020

0 komentářů

V ekonomice dál panují chmurné nálady

 

I z květnového průzkumu vyplývá, že nálada v české ekonomice zůstává blízko bodu mrazu. Zvlášť tedy v podnikatelském sektoru, kde se znovu snížila ve stavebnictví, obchodě i ve službách. Jediné mírné zlepšení bylo vidět v průmyslu, nicméně šlo spíše o symbolický posun, než o návrat k před-koronovým úrovním.

Loading 

Alespoň, že v největším tuzemském odvětví se čeká zlepšení na horizontu šesti měsíců. To, co zůstává pro firmy napříč odvětvími společné, je očekávaný pokles zaměstnanosti už na horizontu tří měsíců. Zvlášť ve službách jsou výsledky průzkumu srovnatelné s vývojem při minulé ekonomické recesi.

Zatímco podnikatelský sektor se dál utápí v depresi, spotřebitelská nálada se za poslední měsíc vcelku výrazně zlepšila. Obavy spotřebitelů ze zhoršení jejich finanční situace nebo nezaměstnanosti se výrazně snížily, zatímco strach z inflace znovu narostl. Spotřebitelé evidentně věří, že se ekonomická situace začne po uvolněních všech restrikcí postupně vracet do dřívějších kolejí.

A i když to tak nevypadá, víru v návrat k „normálu“ je i ve firemním světě. Podle statistického úřadu totiž většina podniků věří, že maximálně do roka se poptávka vrátí na před-koronovou úroveň. S ohledem na očekávané propouštění, které vidíme téměř v celé Evropě, je to docela silný předpoklad, který nepočítá s nijak silným poptávkovým šokem.

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spoléhat se ve stáří pouze na pomoc státu je riziko

Diskuze ohledně valorizace penzí a posunutí důchodového věku zvedají varovný prst pro mladší ročníky, že není dobré spoléhat se pouze na starobní důchod. Hektické a nepředvídatelné kroky české vlády poukazují na nutnost spoléhat se výhradně sám na sebe. Opět se dostává na scénu otázka, jak si včas […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *