Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

V důchodové reformě dokonalost nenajdete

Penze 11.04.2014 | 10:58 1 Komentář

Podle Martina Potůčka předsedy nově sestavené komise, která připravuje důchodovou reformu, neexistuje žádný dokonalý penzijní systém. Záměrem komise je připravit takovou reformu, která by přestála více volebních období.

Již dnes je jasné, že tzv. druhý pilíř Petra Nečase bude zrušen. V době ne zcela dostatečně regulovaných finančních trhů, přijde Potůčkovi závislost druhého pilíře na výnosech investování privátních společnost příliš riskantní.  

Dojde i ke změnám prvního pilíře. Nespravedlivé je dle slov Potůčka například společné hospodaření rodičů pečujících o nezaopatřené děti, kdy žena při péči o rodinu má často menší příjem, který se v případě odchodu do důchodu promítne do výše důchodu.  „Kdyby bylo jen na mně, sčítal by se například pro budoucí výpočet státní penze příjem partnerů, kteří mají společné děti,“ uvádí Martin Potůček, profesor Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity a vedoucí Centra pro sociální a ekonomické strategie.

Zdroj: Aktuálně.cz

Jeden komentář: “V důchodové reformě dokonalost nenajdete”

  1. Vít Suchý napsal:

    …Potůček zjevně neví, která bije, protože i nový III. pilíř je nastaven jako čistě investiční, se stejnými riziky jako II. pilíř

    …a navíc je tu další rarita, resp. tunel – stát do tohoto čistě investičního pilíře posílá příspěvky( tj. peníze daňových poplatníků) bez jakéhokoli požadavku na jejich návratnost…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.