Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

V Česku se letos vyrábí rekordní množství aut

Investice 11.04.2014 | 16:24 0 Komentářů

Od ledna do konce března zatím z výrobních pásů sjelo 324 082 osobních vozů, což je o 13 procent více než před rokem.

V Česku se letos vyrábí rekordní množství aut

Praha – Od ledna do konce března zatím z výrobních pásů v České republice sjelo 324 082 osobních vozů, což je o 13 procent více než ve stejném období loňského roku.

O 5,6 procenta překonaly automobilky i dosavadní rekord z roku 2011. Informoval o tom ředitel sdružení AutoSAP Antonín Šípek.

Automobilovému průmyslu by se podle odborníků mělo dařit po celý letošní rok. „Jedná se o první náznak konjunktury na evropských trzích, který se projevuje ve výrobě vozidel v ČR. Předpokládám, že tento trend vytrvá v průběhu celého roku,“ říká například prezident AutoSAP Martin Jahn.

Nejvíce se na zvýšení produkce podílely závody mladoboleslavské Škodovky, které zaznamenaly růst o 25,1 procenta. Škodovka má na celkové produkci osobních aut v tuzemsku podíl přes 60 procent.

O 3,35 procenta více než loni vyrobila továrna Hyundai v Nošovicích. Pokles (o šest procent) před zahájením výroby nové generace vozů zatím přetrvává v kolínském závodě TPCA.

Roste také zájem o autobusy vyráběné v tuzemsku. Letošní číslo je zatím o 31 procent vyšší než loňský rekord. Nárůst zaznamenává jak Iveco Vysoké Mýto, tak i SOR Libchavy.

Nákladní automobily v současné době v ČR vyrábí pouze kopřivnická Tatra, která eviduje podobné výsledky jako vloni ve stejném období.

Jawa, která je zase jediným výrobcem motocyklů, letos navýšila produkci o 75 procent. V absolutních číslech jde ale pouze o 545 motorek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.