Neděle 18. března. Svátek má Eduard.

V centru pozornosti jsou dluhy a ekonomické zpomalení

Během uplynulého týdne se řecká krize zase posunula na stupnici vážnosti opět o kousek dál. Výnos na dvouletých dluhopisech dosáhl 30 procent, investoři se bojí, že politici nedokážou najít řešení. Americká ekonomika čelí ekonomickému zpomalení, v Číně naopak rostou nadále sazby ve snaze utlumit inflaci a asijské akcie mají za sebou nejdelší sérii týdenních ztrát od roku 2004 (komoditní komentář Saxo Bank).

Tohle vše spolu s dalšími nepříznivými zprávami přimělo investory vystupovat z pozic a index Reuters Jefferies CRB ztratil z týden 4 procenta.

Zda se bude opakovat podzimní rally z roku 2010, to nám ukáží teprve ekonomické údaje v dalších měsících. V důsledku nedávných událostí zatím všechny tři komoditní indexy zisky ztratily a od začátku roku jsou na nule, jak ukazuje graf níže.

Ropa je uvězněná mezi budoucími očekáváními a současnou realitou

Trh s ropou se v uplynulém týdnu vydal směrem dolů. Příčinou byl silnější dolar, otazník visí nad poptávkou ze dvou největších světových ekonomik a negativně působila také řecká krize, které může ohrozit evropské ekonomické oživení. Obchodníci a investoři, kteří stáli na dlouhé straně trhu s očekáváním jistého nedostatku, byli stejně jako v květnu nuceni uzavřít pozice.

Napětí na trhu je znát především v Evropě, kde mají rafinérie problém najít náhradu na kvalitní ropu z Libye. Tato nerovnováha vedla ke zvýšené volatilitě na různě kvalitní ropě, zejména na spreadu mezi evropskou ropou Brent a americkou WTI. Tento rozdíl se minulé pondělí vyšplhal na 21 dolarů, během několika dní se rozšířil o 10 dolarů.

Střední Východ, zejména Saúdská Arábie začala zvyšovat dodávky a po neúspěšném setkání členů OPEC, které proběhlo předminulý týden, se alespoň jednostranně pokusí zmírnit obavy, které na trhu stále přetrvávají. Analytici nejsou zajedno v tom, že nedávné ekonomické zpomalení je jen přechodné a ekonomická aktivita na podzim opět poroste. V dalších měsících ekonomická data ukáží, zda se poptávka potká s očekáváním nebo bude zpomalení pokračovat.

Technicky se dá u ropy WTI čekat další pokles, protože byla pokořena květnová minima. Další podporu představuje 200 denní klouzavý průmět na ceně 92.25 USD a dále hranice 91 USD. Ropě Brent se daří lépe a měla by pokračovat v obchodování v pásmu mezi 110 a 120 USD.

Zlato v pásmu

Kombinace ekonomického zpomalení a silnějšího dolaru, který negativně pocítily komodity, šla proti obavám z vývoje zadlužení a růstu inflace. Výsledkem bylo, že zlato se obchodovalo v úzkém pásmu. Prozatím to vypadá, že prostor směrem nahoru je omezen, protože začíná období tradičně nízké poptávky, které může vést k uzavírání některých pozic.

Zlato se pokusilo neúspěšně prolomit směrem nahoru hladinu 1550 USD. V vzduchu tak visí riziko korekce, přičemž cena může otestovat podporu na hodnotě 1500 USD a poté 1475 USD.

Cena mědi roste díky snižujícím se zásobám v Číně

Cena mědi na začátku minulého týdne rostla po zprávách o větším poklesu čínských zásob. Ve druhém čtvrtletí bývá čínská poptávka zpravidla silná a když oslabila, vedlo to ke spekulacím o celkovém zpomalení poptávky. 

Index kovů na LME od začátku roku oslabil o 3 procenta, protože oslabení ekonomické aktivity vedlo k poklesu dříve silné poptávky. Měď je globálním indikátorem růstu a bude pro ni těžké připsat si zisky v situaci, kdy investoři přemýšlí, zda jde o zpomalení dočasné nebo ne.

Příznivé počasí spustilo prodeje

Za uplynulý týden si vedly nejhůře obilniny. Lepší počasí spolu s averzí k riziku spustilo výprodej.

Zásoby kukuřice jsou na kriticky nízkých úrovních a cena v uplynulém týdnu reagovala také negativně.  Vyhlídky ohledně sklizně se zlepšily a tlak na růst ceny tak ustal. Obavy však zcela nepominuly a kukuřice by měla najít podporu, jakmile ustane aktuální zavírání dlouhých pozic. Podruhé za uplynulých deset let se červencová pšenice obchoduje levněji v porovnání s kukuřicí a tak by mohla pšenice nahradit kukuřici jako krmivo. Tím by polevil tlak na beztak už nízké zásoby.

Ole S. Hansen, Senior Manager

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.