Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Úvěrová expanze slábne

Slábnutí úvěrové expanze je zřejmě důsledkem jak rostoucí opatrnosti a zpřísnění úvěrových podmínek bank, tak slábnoucí poptávky firem a domácností po úvěrech. Tento vývoj lze vnímat jako signál desinflačního vývoje ekonomiky eurozóny. (komentář V. Bendy, ING Wholesale Banking)

Východisko: SRN: Nezaměstnanost v Německu (očištěná o sezónní vlivy) se v lednu zvýšila o 56 tisíc na 3,267 milionů a míra nezaměstnanosti se zvýšila ze 7,6 % na 7,8 %. Podle německého úřadu práce se jedná o nejvyšší nárůst nezaměstnanosti za poslední čtyři roky. Číslo (opět) částečně překonalo předpovědi analytiků (předpokládajících sezónně očištěný nárůst kolem 30 tisíc).

E16: Index ekonomické důvěry v eurozóně se v lednu opět snížil z 70,4 na 68,9 bodů. Pokles důvěry vykázaly všechny sektory, tzn. služby, průmysl i spotřebitelé. Průzkum spotřebitelského sentimentu zároveň potvrdil další pokles inflačních očekávání.

E16: Podle statistiky ECB meziroční růst peněžní nabídky M3 v eurozóně v prosinci 2008 zpomalil z 7,7 % na 7,3 % a růst úvěrů nefinančním podnikům zpomalil z 11,1 % na 9,4 %. V oproti listopadu loňského roku sezónně očištěné úvěry poskytované soukromému sektoru dokonce poklesly o 0,7 % (po listopadové stagnaci).

Analytik Vojtěch Benda: Slábnutí úvěrové expanze je zřejmě důsledkem jak rostoucí opatrnosti a zpřísnění úvěrových podmínek bank, tak slábnoucí poptávky firem a domácností po úvěrech. Tento vývoj lze vnímat jako signál desinflačního vývoje ekonomiky eurozóny. Měnový vývoj bude pravděpodobně jedním z hlavních témat pro jednání ECB příští týden (podobně jako klesající inflační očekávání domácností), na kterém (jak předem avizovali někteří členové měnového výboru) budou ponechány úrokové sazby beze změny. Pokud ano, další snížení sazeb ECB lze pravděpodobně očekávat na březnovém zasedání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.