Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Úvěr na bydlení má 766 tisíc lidí, menší půjčky každý čtvrtý

Investice 03.04.2014 | 20:52 0 Komentářů

Bankám a úvěrovým společnostem dluží české domácnosti celkem 1,5 bilionu korun, ukazuje čerstvá statistika úvěrových registrů.

Úvěr na bydlení má 766 tisíc lidí, menší půjčky každý čtvrtý

Praha – Celkem 766 tisíc lidí v Česku má dlouhodobý úvěr, tedy hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření. Krátkodobou půjčku má pak téměř každý čtvrtý obyvatel, celkově 2,5 milionu lidí. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací ke konci roku 2013, které dnes zveřejnil provozovatel registrů, společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

Celkový objem úvěrových závazků klientů bank, spořitelen a úvěrových společností loni vystoupal na 1,48 bilionu korun, což bylo o 107 miliard korun více než předloni. Úvěr od „značkových“ finančních institucí tedy na konci roku 2013 mělo 2,9 milionu Čechů, počet úvěrových smluv činil 5,8 milionu.

Objem dlouhodobých úvěrů, tedy hypoték a úvěrů ze stavebního spoření včetně překlenovacích úvěrů, loni stoupl o desetinu na 1,122 bilionu korun. Počet klientů majících dlouhodobé úvěry vzrostl meziročně o 22 procent na více než 766 tisíc, půjčovali si ale nižší částky. Průměrná výše dlouhodobého úvěru tak klesla o 160 tisíc na 1,5 milionu korun.

„Už v roce 2012 jsme zaznamenali nebývale vysoký zájem o dlouhodobé půjčky určené k financování bydlení. Ovšem v uplynulém roce byl nárůst klientů ještě skoro dvakrát vyšší,“ uvedla výkonná ředitelka CBCB – Czech Banking Credit Bureau Zuzana Pečená.

Objem krátkodobých úvěrů, tedy spotřebních úvěrů a leasingu, meziročně vzrostl o jedno procento na 358 miliard korun. Celkový počet klientů využívajících krátkodobé financování se prakticky nezměnil a zůstal na 2,5 milionu osob. Průměrná výše krátkodobého úvěru stoupla o tisícovku na 140 tisíc korun.

Ohroženo až deset procent

Celkový objem ohrožených nesplacených úvěrů – tři a více měsíců po splatnosti – loni rostl rychleji než celkový objem úvěrů a stoupl o necelých sedm miliard na 52,5 miliardy Kč. Úvěry řádně nesplácelo 319 000 klientů, zatímco o rok dříve to bylo 275 000.

Objem řádně nesplácených dlouhodobých úvěrů byl 18,1 miliardy korun. Nesplácením byla ohrožena dvě procenta z celkové částky, tedy stejně jako předloni. Z celkového počtu klientů s dlouhodobým úvěrem jich řádně nesplácela čtyři procenta.

U krátkodobých úvěrů činí objem řádně nesplácených 34,4 miliardy korun. Nesplácením byla ohrožena desetina celkové částky, proti předloňským 7,9 procenta. Krátkodobé úvěry řádně nesplácelo 11 procent klientů.

Nezávislý srovnávač hypoték: Porovnejte aktuální akční nabídky bank!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.