Úterý 01. prosince. Svátek má Iva.

Utratit 645 milionů za umění? I v krizi to Češi dokážou

Investice 24.02.2012 | 21:55 0 Komentářů

Umění v Česku se prodává stále dobře, říkají k loňským výsledkům aukční síně

Praha – Milovníci umění v českých aukčních síních vloni utratili za umělecká díla 645 milionů korun. Ve srovnání s rokem 2010 to bylo o 85 milionů korun méně, tedy o 11,4 procenta. Navzdory těmto výsledkům je nicméně atmosféra na tuzemském trhu podle expertů o dost příznivější než před rokem.
„Rekordním rokem byl na českém trhu rok 2009, kdy byl celkový obrat nejvyšší. Od té doby se celková částka utracená na aukcích snižuje. Loni meziročně poklesla o více než 11 procent. Mám ale pocit, že celková nálada je nyní lepší než před rokem, byť obrat za rok 2010 byl vyšší,“ říká Jan Skřivánek, který se jako šéfredaktor časopisu Art&Antique uměním zabývá již roky.
Už předloni bylo podle oslovených expertů jasné, že trh s uměním zpomaluje. Nikdo ale nevěděl, jak hluboký pokles přijde. Teď tak sice k poklesu došlo, ukazuje se ale, že nejde o nic dramatického.
Kdo je v kurzu
„Stále je velká poptávka po mistrovských dílech nejlepších českých malířů jako jsou František Kupka, Emil Filla, Jan Zrzavý, Josef Čapek, Jindřich Štyrský, Toyen a další, včetně klasiků současného umění jako je Zdeněk Sýkora, Václav Boštík či Adriena Šimotová,“ konstatuje Jan Rybář z aukční síně 1.Art Consulting Brno-Praha.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.