Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Útoky v Bruselu oslabily evropské měny a způsobily i výkyv v ceně ropy

Včerejší teroristické útoky v Bruselu oslabily evropské měny a napomohly posílení dolaru a japonskému jenu. Vývoj kurzu eura příliš nepomohl spekulacím o odchodu Británie z Evropské unie a vzrostla i averze investorů vůči riziku. 

Britská libra se dostala vůči dolaru na své týdenní minimum. Během včerejšího odpoledne Euro zaznamenalo pokles vůči dolaru o 0,15 procenta na 1,225 dolaru. Euro se vůči jenu propadlo až na dvanáctidenní minimum.

„Je to špatná zpráva pro Británii, protože to hraje do karet těm, kteří chtějí odejít (z EU) v domnění, že tak budou ve větším bezpečí,“ řekl agentuře Reuters analytik Marc Chandler ze společnosti Brown Brothers Harriman.

„Ta zpráva (o útocích) má dopad na náladu investorů,“ uvedl analytik Judžiro Goto ze společnosti Nomura. „Podporuje měny, které jsou považované za bezpečné útočiště,“ dodal Nomura.

Po listopadových útocích v Paříži mohou mít obavy z dalších podobných událostí v Evropě dlouhodobější dopad na turistický sektor i na náladu spotřebitelů,“ uvedl analytik Charalambos Pissouros ze společnosti IronFX Global.

Výkyv nastal i v cenách ropy. Zatímco severomořská ropa Brent včera odpoledne ztrácela oproti pondělí několik centů a pohybovala se pod 41,5 USD za barel, cena americké ropy WTI se držela na hranici 41,2 dolaru za barel. 

Zdroj: ČTK 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.